Článek
„Na celém území Česka panuje mimořádné riziko napadení klíštětem,“ uvedli v pondělí meteorologové v rámci biopředpovědi na Twitteru. Aktuální varování platí od pondělí do středy.
#biopredpoved Na celém území Česka panuje mimořádné riziko napadení klíštětem.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 29, 2023
Doporučení:
Použijte repelent. Nevstupujte volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách.
Sledujte vývoj v dalších dnech: https://t.co/c1IK8y6wVW pic.twitter.com/4yfaf1LAkA
Ke zvýšené aktivitě klíšťat je příhodné počasí. Standardně největší výskyt klíšťat je po krátké a mírné zimě, v období od března do června s kulminací v květnu.
Bude teplo a nezaprší
Borelióza a encefalitida jsou nebezpečné
Klíšťata mohou na člověka přenést lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové klíšťové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky. Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. Ve druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. U encefalitidy může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí, protože virus napadá mozek a mozkové blány.
Znamením, že se člověk nakazil boreliózou, může být červená skvrna s vybledlým středem kolem místa přisátí. Má ji ale jen zhruba polovina nakažených. Boreliózou od klíštěte se podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos do konce dubna nakazilo 416 lidí, loni ve stejném období lékaři zaznamenali 279 nemocných. Případů klíšťové encefalitidy bylo zhruba stejně, letos 13, loni 12.