Článek
Podle schváleného zákona mají lidé, kteří nemají řádně uhrazené odvody na veřejné zdravotní pojištění, šanci zbavit se penále a exekučních nákladů, když se ve stanovené lhůtě přihlásí k uhrazení celého dlužného pojistného. Návrh, na který už jednou poslanci kývli, ovšem předpokládá mimořádnou úlevu jen pro případy, kdy pojistné i penále vymáhá pojišťovna v daňové exekuci, nikoliv standardně přes soudní exekutory.
Senátoři tvrdí, že takto by se možnost týkala řádově jen stovek lidí. Horní komora proto navrhla jejich okruh rozšířit. Šanci by dostali všichni, po nichž zdravotní pojišťovny nevymáhají dluhy soudní exekucí.
Poslanci a poslankyně nakonec senátorům nakonec nedali za pravdu, byť tvrdili, že jejich návrh peníze pojišťovnám spíš přinese. A čím více dlužníků bude moci svůj dluh splatit, tím je to pro stát výhodnější.
„Je to zisk, ne ztráta. Nechápu, proč si myslí, že pojišťovna o peníze přijde. Když se jim to neumožní, nezaplatí nic,“ komentovala výsledek sněmovního hlasování senátorka Hana Kordová Marvanová, která změnu v Senátu prosadila.
V patnácti jela na černo, exekutor čekal, až dospěje. Ženy v dluhové pasti se zastal Ústavní soud
„Milostivá léta“ jsou akce, které mají jednorázově pomáhat nejchudším z dluhových pastí. Není totiž výjimkou, že úroky jsou vyšší než dlužná částka a položka se tak stává nesplatitelná.
Současné milostivé léto se týká zejména Všeobecné zdravotní pojišťovny. Možnost vyjít z dluhů dává lidem, kterým byla exekuce nařízena do konce roku 2023, aby se nedalo s neplacením úroků spekulovat. Proběhnout má mezi 1. červencem a 1. listopadem letošního roku.
Zákon není tak milostivý, jak vypadá
Poslanecký návrh, který nakonec Sněmovnou prošel, pak počítá jen s dlužníky, jejichž základní dluh a penále jsou v daňové exekuci. Praxe vymáhání dluhů u Všeobecné zdravotní pojišťovny je ale odlišná, a díky tomuto detailu vypadá zákon na papíře optimističtěji, než ve skutečnosti je.
Všeobecná zdravotní pojišťovna totiž používá rozličné způsoby, jak se k nezaplaceným penězům dostat. A možnost, že jak původní dluh, tak penále jsou právě v daňové exekuci, je spíše výjimečná.
„Poslanecká verze návrhu tak vytváří naději, ale týká se jen desítek případů. Všeobecné zdravotní pojišťovně přitom dluží statisíce lidí,“ řekl Novinkám expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.
Upozorňuje rovněž na paradox, že kvůli programům největší zdravotní pojišťovny, kterou navíc ovládá stát, se drží v dluzích záměrně více lidí, než by bylo potřeba.
„Sophiina volba“
Argument potřeby peněz z úroků použitých pro zdravotní prevenci nakonec pomohl zákonu projít napoprvé Sněmovnou.
„Byl jsem před Sophiinou volbou,“ řekl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, jeden ze spoluautorů poslanecké verze. Použil při tom přirovnání k románové postavě matky, která je v nacistickém koncentračním táboře postavena před rozhodnutí, které své dítě nechá žít a které pošle na smrt.
„Návrh byl od začátku vyjednaný kompromis mezi poslanci a ministerstvem zdravotnictvím,“ uvedl Nacher.
Stejným způsobem - tedy potřebou peněz na prevenci - přesvědčoval své kolegy a kolegyně i nyní ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Právě on a jeho strana pak trvali na tom, aby v případě tohoto zákona vládní strany ctily koaliční dohodu.