Článek
Podroužek, který se s reportéry Radiožurnálu sešel, údajně nevypadal nijak nemocně. Řekl, že ho milost od hlavy státu překvapila, sám o žádosti prý ani nevěděl, prezidentovi psala jeho matka. Blíže se k ní nechtěl vyjádřit.
Zeman milosti vyhověl 14. září, tedy v den, kdy byl hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici, zůstal v ní tehdy týden. Právě toho dne, kdy se čekaly zprávy o zdravotním stavu hlavy státu, informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček o udělení této milosti. „Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ uvedl tehdy Ovčáček.
Zeman zastavil stíhání a prominul trest chronicky nemocnému
Žádost Zemanovi předložilo ministerstvo spravedlnosti. V ní je uvedeno, že Podroužek je vážně nemocný už tři roky. Stav resort podle Radiožurnálu doložil zprávou praktické lékařky.
Působí v několika firmách
Deset dní po udělení abolice nechal Podroužek zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku EPI Private Bank, jejíž mateřská společnost sídlí v Dominikánské republice. Za ni podnikatel jedná, v roce 2019 zemi dokonce pracovně navštívil. V té době už přitom měl být ale vážně nemocný.
Firma v Karibiku ale není jediná, kde se Podroužek v posledních třech letech angažoval. Působí v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. Stal se ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.
Premiér Andrej Babiš (ANO), který abolici spolupodepsal, uvedl, že případ nezkoumal, ale prověří, proč toto jeho úředníci nezjistili.