Článek
Částka zaskočila rektora ZČU Miroslava Lávičku. „V prostředí naší univerzity není taková výše stipendia obvyklá,“ reagoval na dotaz Novinek Lávička.
Stipendium nechal Lochmanové vyplácet její tehdejší nadřízený děkan Lukáš Štich (38), kterého policie stíhá, že v tomtéž období některým studentům přiznával mimořádná stipendia bez adekvátního důvodu nebo v přemrštěné výši, aby si pak od nich část peněz nechal vracet.
V případě Lochmanové je také zarážející, že stipendium šlo z rozpočtu fakulty zdravotnických studií, ačkoliv se jednalo o doktorské studium ve zcela odlišném oboru na strojní fakultě. „Doposud bylo možné zadávat stipendia napříč fakultami i bez vědomí děkana fakulty, kde byl student veden. V reakci na nastalou situaci jsme připravili změnu postupů při zadávání a schvalování mimořádných stipendií,“ uvedl Lávička. Doplnil, že nově bude potřeba i podpis děkana domovské fakulty.
Policie stíhá exděkana za vyplácení přemrštěných stipendií. Peníze mu studenti museli vracet
Podle informací Novinek dnes už bývalý děkan Štich přiznal a nechal vyplatit své spolupracovnici od září 2019 do listopadu 2022 částku 1,1 milionu korun, což dělá přibližně 27 tisíc korun měsíčně. Přitom Lochmannová v té době pobírala plnou mzdu jako zaměstnanec univerzity. Jak Novinky dále vypátraly, v období, kdy Lochmannová dostávala stipendium, poslala na soukromé bankovní účty Šticha stovky tisíc korun. Zda platby souvisí se stipendiem, ale není jasné.
Novinky požádaly Lochmannovou i Šticha o vysvětlení. Nikdo z nich ale na zaslané otázky neodpověděl. Podle rektora nyní probíhá policejní vyšetřování, vedení univerzity proto do něj nechce v dané chvíli zasahovat a tím zavdat jakoukoli záminku k podezření z ovlivňování. „Situaci budeme řešit po ukončení policejního vyšetřování,“ podotkl Lávička.
Na nestandardní vyplácení stipendií studentům Novinky upozornily už loni v únoru. Na základě zveřejněných informací začali případ prověřovat kriminalisté a letos v červenci zahájili trestní stíhání Šticha pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Obviněný z pozice děkana fakulty v úmyslu získat vlastní prospěch vydával po předchozí dohodě různým studentům rozhodnutí o přiznání mimořádných stipendií vědomě s tím, že navýšenou, v některých případech celou přiznanou částku si nechá od příslušného studenta vyplatit zpět,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová.
Peníze od studentů vybíral v hotovosti nebo mu je posílali na různé bankovní účty. „Obviněný se tak měl obohatit o celkovou částku šest set šedesát tisíc korun,“ doplnila Brožová. Někdejšímu děkanovi hrozí až pětiletý trest.
Jak Novinky zjistily, vyplácení nestandardních stipendií se mělo týkat nejméně deseti studentů a studentek, se kterými měl Štich přátelštější vztahy. Jednou z nich byla dnes už bývalá studentka M. Z., které univerzita vyplatila v roce 2020 téměř 120 tisíc korun. Vysokoškolačka Novinkám potvrdila, že zhruba polovinu této částky děkanovi na jeho žádost vrátila.
Držela se pokynů děkana
Peníze jí z univerzity přicházely průběžně celý rok ve zhruba měsíčních intervalech. Výše stipendia se pohybovala od pěti do třiceti tisíc korun. V případě větších částek pak studentka peníze přeposílala Štichovi na soukromý účet anebo mu je předávala v hotovosti. Děkan ji vždy upozornil zprávou na telefon, že má očekávat platbu. „Vysvětloval mi to tak, že peníze potřebuje na platby provozních zakázek fakulty. Prý nechtěl čekat, až mu rektorát částku schválí,“ pokračovala bývalá studentka. Děkanovi neměla důvod nevěřit a držela se tak jeho pokynů.
Po provalení aféry Štich na post děkana rezignoval. V současné době působí na fakultě jako akademický pracovník na poloviční úvazek. Tuto pozici zastával ještě před nástupem do funkce děkana. „Podílí se na výuce předmětů, jež mají povahu přípravy na závěrečné kvalifikační práce nebo jsou zaměřeny na informatiku a techniku,“ konstatovala mluvčí univerzity Andrea Čandová.