Hlavní obsah

Milionové odměny vedení univerzity zdůvodněné i střelbou na fakultě nadzvedly akademiky

4:12
4:12

Poslechněte si tento článek

Přes 150 zaměstnanců, tisíc studujících a čtyři stovky dalších lidí se podepsaly pod protestní dopis vymezující se proti milionovým odměnám pro vedení Univerzity Karlovy, které si je přiznalo kvůli zvýšené zátěži po tragické střelbě na filozofické fakultě. Zdůvodnění vysokých odměn mají signatáři za morální selhání.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková

Článek

„Naštvanost na fakultě je obrovská hlavně kvůli tomu zdůvodnění. To, že by si nezasloužili žádnou odměnu za práci navíc, asi neplatí. Ale možná se také ukáže, že podobné částky dostávali i předtím. V tom případě tím zdůvodněním jen odvádějí pozornost od toho, že mají takto velké odměny prakticky vždycky,“ řekl Novinkám člen akademického senátu univerzity i filozofické fakulty Jan Bičovský.

Na vysoké odměny upozornila jako první MF Dnes, která si detaily o příjmech rektorátu nechala zpracovat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ze zveřejněných údajů na stránkách školy plyne, že rektorka Milena Králíčková k platu 175 tisíc měsíčně dostala dohromady na odměnách 1 126 000 korun. Kvestor Martin Maňásek se základem 165 tisíc si na odměnách přilepšil 1 168 000. Celkově se loni vyplatilo ve vedení univerzity na odměnách 11,5 milionu korun.

Beze slov a s pokorou: Pieta na Palachově náměstí za oběti loňské střelby

Krimi

„První nespravedlností je samotná výše odměn. Apelujeme na Váš sebezpyt o to naléhavěji, když na mnoha fakultách velká část pracovníků stále nedosahuje ani minimální důstojné mzdy a kdy bolestně chybějí prostředky na dorovnání i těch mírně navýšených tarifů, jejichž úprava měla ukončit předchozí nerovné odměňování za stejnou práci. I zde přitom vyučující běžně pracují daleko více než 40 hodin týdně,“ píšou rektorce akademici.

Autoři dopisu poukazují na to, že nízké prostředky právě na filozofické fakultě vedou k dalším úsporám, kdy se slučují katedry, zavírají obory či se omezují počty přijímaných doktorandů.

Je to kampaň, míní odborář

„Druhou nespravedlnost vnímáme jako mimořádně závažné morální selhání. Je naprosto nepřijatelné a z našeho pohledu cynické, když diskuzi o výši odměn zamítáte s odvoláním na tragické události 21. 12. 2023. Je to o to nemravnější, že to říkáte přibližně rok po ukončení Měsíce pro fakultu, kde jsme jako studující i vyučující dobrovolně a bez nároku na honorář věnovali stovky hodin práce, abychom pomohli překlenout následky této strašlivé události,“ stojí v protestním dopise.

Podle autorů je vyjádření mluvčí univerzity Lucie Přívětivé, podle níž byly odměny navýšeny kvůli reakci vedení školy na střelbu, „cynický výsměch“.

Králíčkové předchůdce Tomáš Zima, který je i členem univerzitního senátu, má odměny za nadměrné. „Vracím se z dovolené a mám o tom jen kusé informace, ale 11,5 milionu je hodně. Přesně si to nepamatuji, ale dával jsem odměny ve výši sto, dvě stě tisíc, někdo dostal tři sta. Zdůvodnění, že to je kvůli té tragické události, asi není úplně dobré,“ řekl Novinkám.

Souhlasil i další člen univerzitního senátu a odborář Petr Pavlík. „Z pohledu odborů jsou ty platy a odměny nepřiměřené. A to, co řekla mluvčí, je naprostá blbost,“ řekl Novinkám.

Podle něj by ale vedení univerzity mělo mít mzdy odpovídající zodpovědnosti za chod instituce o 10 tisících zaměstnancích. Domnívá se, že by se platy rektorátu neřešily, pokud by i učitelé byli adekvátně zaplaceni. Předpokládá také, že zveřejnění výše odměn je součástí kampaně pro nadcházející rektorské volby.

FOTO: Rok od střelby uctili lidé oběti před filozofickou fakultou

Domácí

Související články

Výběr článků

Načítám