Článek
„Zatímco míra rekreačního užívání významně klesá s věkem respondentů, užívání konopí z důvodu samoléčby s věkem respondentů roste, nejvyšší je ve věku 55 a víc,“ řekla ve čtvrtek šéfka Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová během představování nové zprávy o užívání nelegálních drog v Česku.
Podle ní je konopí v Česku hojně užívané. Někdy v životě jej vyzkoušelo až 39 procent Čechů nad 15 let. Rekreačně marihuanu vyzkoušelo v posledním roce okolo milionu lidí. Rizikově ho užívá okolo 190 tisíc lidí a 30 tisíc kouří konopí denně.
Užívání konopí není v Česku trestné, přestupkem je držení většího množství než malého a trestním činem je jeho pěstování a šíření. Většina Čechů si ale konopí pro vlastní potřebu pěstuje nebo ho získává zdarma od svých blízkých. Ale tím se dopouští trestného činu a řada lidí kvůli pěstování konopí skončila na dlouhé roky ve vězení.
Tuto praxi měl změnit návrh konopného zákona, který vznikl na úřadu vlády v odboru protidrogové politiky a který počítal s legalizací samopěstování a s regulovaným trhem. Podle ředitelky vládního odboru protidrogové politiky Lucie Kiššové to ale nevypadá, že by tento návrh měl šanci na přijetí.
Projít by ale podle ní mohl návrh na změnu trestního zákoníku. Ten počítá se samopěstováním tří rostlin a s možností mít u sebe 25 gramů konopí a 50 gramů doma. Novelu trestního zákoníku by měla příští týden projednat vláda a je ještě reálné, že ji schválí i Sněmovna do podzimu příštího roku, kdy budou volby. Podle odborníků je ale změna mimo realitu a nebude fungovat.
Experti: Návrh na legalizaci tří kytek marihuany je mimo realitu
Mladí radši kratom a HHC
Mezi mladými lidmi ale obliba experimentování s konopím dlouhodobě klesá stejně jako v případě alkoholu a klasických cigaret. Čeští puberťáci si naopak osvojili nové drogy. Například stimulační kratom konzumuje už okolo osmi procent mladých a HHC, což je látka s podobnými účinky jako konopí, vyzkoušela skoro čtvrtina žáků a studentů. Obě látky díky novému zákonu budou k dostání pouze pro dospělé ve specializovaných obchodech.
Podle Chomynové ale neplatí, že konopí, alkohol nebo klasické cigarety vytlačily nové látky. „Pokles je dlouhodobý a spíše si ho vysvětlujeme tím, že děti se více přesunuly do virtuálního světa,“ poznamenala Chomynová.
Podle zprávy je užívání nelegálních drog v Česku stabilní. Mírně se zvýšil počet lidí, kteří zkusili kokain, s ním má zkušenosti až čtyři procenta dospělých Čechů.
Také počet rizikových uživatelů, tedy narkomanů, kteří užívají tvrdé drogy pravidelně, je v Česku dlouhodobě stejný. „Téměř 38 tisíc lidí užívá pervitin a více než devět tisíc užívá opioidy, zejména buprenorfin,“ uvedla Chomynová.
Díky kvalitním adiktologickým službám a hlavně výměně stříkaček se v Česku šíří mnohem méně infekční choroby jako HIV nebo žloutenka typu C, než je tomu v okolních státech. Dlouhodobě je v Česku také malé množství smrtelných předávkování, byť loni se průměrný počet 50 úmrtí ročně navýšil na 75.