Článek
Na kluzkých cestách hrozí řidičům smyk. Měli by si proto dávat při jízdě pozor a dále sledovat dopravní zpravodajství. Namrzlé komunikace mohou zůstat i přes pondělí, a to v zastíněných lokalitách při teplotě vzduchu nad nulou a také v místech, kde se mrznoucí mlhy udrží po celý den.
Tvorbu námrazy a následně náledí lze přitom podle odborníků z ČHMÚ očekávat i v noci na úterý. Nebezpečí námrazy platí pro celou republiku, a to v prvním stupni, tedy nízkém.
V noci na pondělí může teplota podle předpovědi ojediněle klesnout až na minus sedm stupňů. Přes den se budou teploty pohybovat nejčastěji mezi minus dvěma a plus třemi stupni Celsia. V úterý a středu nejspíše denní teploty vystoupají až na sedm stupňů nad nulou, při mlze mohou opět klesat k nule.
Ve čtvrtek se pak může oteplit až na devět stupňů. V pondělí bude podle ústavu ojediněle slabě sněžit či mrholit a od středy očekávají meteorologové déšť, ve vyšších polohách sněžení.
Ledovka, námraza, zmrazky, náledí
LEDOVKA
– souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia.
NÁMRAZA
– v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na elektrických sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se používá několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká.
ZMRAZKY
– termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu.
NÁLEDÍ
– ledová vrstva pokrývající zemi, na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupni Celsia.