Článek
Silné bouřky zasáhly Česko už v sobotu odpoledne a navečer. Na Liberecku a Českolipsku museli kvůli bouřce vyjíždět hasiči. V souvislosti s bouřkou byly do 18:00 hlášeny na operační středisko dvě desítky událostí, číslo ale nebude konečné, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.
Silná bouřka zasáhla oblast po 14:00, na většině míst spadlo během hodiny až 30 milimetrů srážek. Extrémní srážky hlásí stanice Povodí Labe na Harcovském potoce, kde během čtyř hodin napršelo bezmála 53 milimetrů, na Černé Nise v Rudolfově přes 47 milimetrů.
"V 17:10 nás požádali ze skautského tábora o pomoc při odvozu devíti promočených dětí z tábora v údolí Zábrdka u Hlavice," řekla Štrauchová. V Jezové na Českolipsku čerpali vodu z budovy pošty.
Krátce po 18. hodině informoval ČHMÚ na svém facebookovém profilu, že Lužická Nisa v Liberci vystoupala na několik desítek minut na první povodňový stupeň. „Lužická Nisa reagovala na opakované přechody bouřek nárůstem průtoku z půl kubíku za sekundu na 18 kubíků,” konstatovali meteorologové.
Reakce Lužické Nisy v Liberci na opakované přechody bouřek přes Liberecko. Všimněte si nárůstu průtoku z půl kubíku za sekundu na 18 kubíků... [MN] Zdroj: http://hydro.chmi.cz/hpps/
Zveřejnil(a) Český hydrometeorologický ústav dne 25. červen 2016
Přívalový déšť provázel i silný vítr. Popadané stromy zastavily po 16:00 dopravu na trati z Bakova nad Jizerou přes Bělou pod Bezdězem a Bezděz do Oken, kde vlak najel do spadlého stromu, zraněn ale nikdo nebyl. Další strom zablokoval trať mezi Karlovem pod Ještědem a Křižany. "Vlak tam naštěstí stihl zastavit," dodala Štrauchová.
Problémy na jihu Čech
Jihočeští hasiči kvůli silným bouřkám zasahovali na 50 místech kraje. Ze silnic odstranili 20 stromů, nejhorší byla situace na Táborsku a Jindřichohradecku. Na Táborsku hasiči odstranili pět stromů, čtyřikrát čerpali vodu ze zatopených sklepů. „V Sudoměřicích u Bechyně před vodou zachraňovali kuřata na zdejší farmě," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.
Vodu museli čerpat také u železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí, odstraňovali bahno a vodu na silnici v Drahově na Táborsku.
Bouřky se v jižních Čechách objevily po poledni. Z předhůří Šumavy postupují dále na severovýchod. Provázejí je kroupy a přívalové lijáky s ojedinělými krátkodobými úhrny 30 milimetrů za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav. Další bouřkové pásmo se vytvořilo v severních Čechách.
Očekává, že bouřky budou v oblasti v proměnlivé intenzitě pokračovat i během večerních hodin.
Nejtepleji bylo v Ostravě
Před příchodem bouřek panovalo v Česku vedro s velmi vysokými teplotami.
Meteorologové odpoledne vydali přehled míst, kde bylo v sobotu nejtepleji. Nejvíce vystoupal teploměr v Ostravě-Porubě, a sice na 36,2 °C. Shodně 35,2 stupně Celsia pak měli v Mošnově a Bohumíně. V Čechách bylo nejtepleji v Brandýse nad Labem, kde naměřili 35,3 °C.
„Při pohledu na stanice měřící déle než 30 let (celkem 147) zaznamenalo 7 z nich nejvyšší červnovou teplotu pro danou stanici (měsíční rekord) a 79 z nich teplotní rekord pro daný den,” informoval meteorolog Janek Doležal.
Přívalové deště trápí i Německo
Vlnu tropických veder vystřídaly silné bouřky také v Německu. Ty přinesly zejména na jihozápadě země přívalové srážky a lokální povodně. Zranění utrpělo více než 90 lidí, informovala v sobotu agentura DPA.
Ve spolkové zemi Porýní-Falc kvůli sesuvu půdy ráno vykolejil regionální vlak, v Bádensku-Württembersku zrušili kvůli počasí velký hudební festival Southside, jehož se účastnily desetitisíce lidí.