Článek
Do centra, na jehož vzniku mají podíl pražský magistrát a Středočeský kraj, míří uprchlíci, kteří přicestovali vlaky na pražská nádraží.
Na nádraží jsou kiosky s informacemi a také dobrovolníci, kteří prchajícím Ukrajincům radí, co dělat, kam jít, přičemž je směrují právě hlavně na Mariánské náměstí.
U Městské knihovny jsou i hasiči, jejichž auta mohou případně převézt větší skupinky uprchlíků, které by potřebovaly nouzové ubytování.
Vláda navyšuje rozpočet obrany
Původní provozní doba centra byla do 17 hodin, avšak kvůli velkému zájmu byla prodloužena do 22 hodin. V úterý tu odbavili zhruba 200 lidí.
„Předpokládám, že ve středu to bude ještě víc, vidíme, že kapacita přestává stačit,“ sdělil Novinkám primátor Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Ve středu pak krizový štáb doporučil přestěhování centra. Hřib novinářům řekl, že přesun by se mohl uskutečnit do pátku. Nově by mělo sídlit v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě.
V knihovně je centrum v levé části budovy, samotná knihovna funguje dál.
Ukrajinci tu podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana dostávají ucelený servis. „Procházejí tady různými stanovišti. U prvního dostanou respirátor, pokud ho nemají, pak postupují k pracovišti policie, kde je evidence osob, a další stanoviště řeší ubytovací kapacity,“ vysvětlil Novinkám s tím, že další stanoviště s uprchlíky řeší pojištění nebo třeba psychologickou pomoc.
K dispozici jsou tu kromě úředníků i psychologové a tlumočníci.
Pro uprchlíky jsou také připravené potravinové balíčky a pro děti program v dětském koutku.
Využít mohou i služeb knihovny, jako jsou například počítače s přednastaveným ukrajinským jazykem a internetem. Knihovna na místo také sváží knihy v ukrajinštině.