Hlavní obsah

Merkelová očima českých politiků: Největší poválečná Evropanka

Evropanka, která v každé situaci hledala kompromis, ale i politička s fatálně chybným úsudkem vůči Rusku, migrantům a jaderné energetice. Angela Merkelová, která slaví sedmdesáté narozeniny, zanechala mezi českými politiky nesmazatelný otisk. Většina z nich její éru hodnotí i přes výhrady pozitivně, chápala prý poměry zemí za „železnou oponou“.

Foto: Lewis Joly, ČTK/AP

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová dostává titul doktor Honoris Causa na University of Sciences Politiques v Paříži, úterý 27. června 2023

Článek

Jiří Paroubek si coby premiér a předseda ČSSD v roce 2005 pamatuje dobu, kdy Merkelová usedla do křesla německé kancléřky. „Setkal jsem s ní hned poté, co vystřídala Gerharda Schrödera, kterého jsem považoval za svého přítele. Pokračovali jsme v nastavené agendě. Jednala konsenzuálně. Problémy se snažila trpělivě řešit. Svým jednáním si získala silnou pozici na mezinárodní scéně,“ říká o Merkelové dnes.

Nemůže prý o ní mluvit špatně, i když byla z jiného politického tábora a na některé problémy nazírala jinak než on. „Že pak udělala některé politické chyby v migrační politice, bylo možná tím, že se dostala pod tlak německého průmyslu, který potřeboval pracovní síly,“ míní Paroubek a připomíná její otevřenost k přijímání muslimských migrantů v roce 2015, kdy razila heslo „My to zvládneme“.

Jako jednu z největších osobností Německa vnímá Merkelovou i exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). „Pamatuji si, když se na sjezdu Evropské lidové strany loučil Helmut Kohl a celý sál skandoval jeho jméno. Ona se na to dívala, jako by přemýšlela, jestli dosáhne téhož. A dosáhla. Angelu Merkelovou velmi respektuji, i když nesouhlasím se všemi jejími rozhodnutími,“ poznamenal.

Oslavit kulatiny Merkelové, nebo je tiše přejít? Mateřská strana exkancléřky se ocitla v úzkých

Evropa

Mirek Topolánek (ODS) se jako premiér v době českého předsednictví EU v roce 2009 s Merkelovou setkával často, považoval ji za přítelkyni. „Dovolila si se mnou i žertovat, což veřejně nedělala, a snesla i můj zemitý humor.“

S kancléřkou si k sobě zachovali respekt, i když spolu často nesouhlasili. Z jejích kroků v posledních letech však získal pocit, že by pro své znovuzvolení udělala cokoliv.

„Pro mne je ale pořád tou největší poválečnou Evropankou a Češi už nikdy nebudou mít v Bundestagu osobu tak vnímavou a připravenou rozumět našim reáliím, křivdám, ambicím a slabostem,“ uzavřel Topolánek.

Věděla, co je evropský Východ

Podobně nahlíží na Merkelovou i Topolánkův vicepremiér pro evropské záležitosti a stávající europoslanec Alexander Vondra (ODS). „Dlouho pro nás jako Čechy byla přínos. Tím, že pocházela z východního Německa, měla povědomí, co je evropský Východ,“ uvedl.

Pozici německé kancléřky si podle Vondry Merkelová udržela šestnáct let díky své schopnosti řadu problémů „vysedět“. Nakonec podle něj udělala tři základní chyby. První z nich byl odklon od jaderné energetiky. „Nemělo to racionální základ, což u ní bylo překvapivé, protože to byla velmi racionální osobnost.“

Za druhou chybu Vondra pokládá sázku na ruský plyn. „Předpoklad ,my potřebujeme váš plyn, vy potřebujete nás jako odběratele‘ se ukázal jako mylný. Střední Evropu přivedl do těžké energetické krize ve chvíli, kdy se zhoršily vztahy s Ruskem.“

Vlastní strana Angely Merkelové zpochybňuje její vhodnost pro řád

Zahraniční

A stejně jako Paroubek Merkelové vytkl migrační politiku. „Dala přednost etice vlastního svědomí před etikou zodpovědnosti. Prohlásila, že to zvládnou, a nezvládli to,“ poznamenal.

Po pádu Topolánkovy vlády se jednání v Evropě ujal premiér úřednické vlády Jan Fischer. „Od začátku byla vynikající partner. Dovedla být přátelská a lidská. Prosazovala své názory tvrdě i s velkou dávkou diplomacie,“ vzpomíná Fischer.

I on pokládá za hlavní omyly Merkelové vztah k Rusku a odklon od jádra, celkově však její politiku chválí. „Přeji paní Merkelové pevné zdraví. Vím, že se na ni snáší řada kritických postřehů, často od lidí, kteří jí politicky nesahali ani po kolena. Je to osobnost, která formovala EU.“

Pozitivně na Merkelovou vzpomíná i premiér úřednické vlády Jiří Rusnok. „Byla skvělá vyjednavačka. Na rozdíl od jiných politiků západní Evropy měla větší představu o tom, jak přemýšlí lidé zpoza železné opony, v tom byla jedinečná,“ míní.

Ministr zahraničí vlády Andreje Babiše (ANO) Tomáš Petříček (SOCDEM) na Merkelové oceňuje, že uměla jednat i s „problémovými“ politiky, jako je Viktor Orbán. „Postupem doby se však ukázalo, že její přístup, kdy vycházela vstříc lidem, jako je Orbán, ponoukl k používání stejných metod další evropské aktéry.“

Vytkl jí snahu budovat vztah s Ruskem i ekonomické vazby Německa na Čínu. Unii podle Petříčka poškodila svou migrační politikou. „Její přístup vytvořil v Evropě řadu příkopů. Možná že kdyby naslouchala státům, které byly k její migrační politice kritické, jsme dnes jednotnější k řešení problému.“

Merkelová se totálně izoluje

Zahraniční

Související články

Merkelová se totálně izoluje

Jako by se do země propadla. Bývalá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se zcela stáhla z očí veřejnosti, výjimkou byl letošní leden, kdy se bývalá kancléřka...

Výběr článků

Načítám