Hlavní obsah

Menstruační potřeby budou pro žákyně zdarma v dalších školách v Česku

Vložky budou ve více než šedesáti školách zdarma pro všechny, kdo je potřebují, a bez ptaní. Na dívčích toaletách totiž po podzimních prázdninách přibudou košíčky s menstruačními potřebami. Jejich nákup zajistila nezisková organizace Člověk v tísni. Školy dostupnými vložkami bojují s menstruační chudobou, budují pocit bezpečí a zlepšují docházku.

Foto: Člověk v tísni

Při výběru formy, jakou budou vložky k dispozici, padla volba na košíčky umístěné přímo na toaletách

Článek

„Ze začátku jsem se obával, že to nebude funkční a že vložky budou jinde, než mají být, třeba nalepené na stropě,“ vyjádřil svou první myšlenku ředitel ZŠ Mojžíř Karel Bendlmajer. Škola v Ústí nad Labem dala v rámci pilotního testování dětem k dispozici vložky a zapojila se jako jedna z prvních do projektu Reprodukční zdraví dívek a žen organizace Člověk v tísni.

Přes úvodní pochybnosti ve škole nabízejí vložky už od loňska. Věřili, že tak zlepší docházku. „Naráželi jsme ve škole na problémy, kdy dívky odcházely z vyučování nebo nechodily do školy kvůli menstruaci s tím, že třeba hygienické potřeby vůbec nemají,“ řekl Bendlmajer.

Krádeže se nedějí

Obavy ředitele se naštěstí nepotvrdily. „Situace, že vložky někdo rozházel, nastala pouze jednou na začátku testování, od té doby jsme na problém nenarazili,“ uvedl.

Nezaznamenali ani, že by je někdo ve velkém odnášel. „Pokud si někdo vložku vezme domů nebo ji odnese mámě, není to proti smyslu projektu,“ uvedl. Pro dívky je podle něj nepříjemné chodit si o ně říkat například do kabinetu učitelek, což byla jedna z dosavadních variant.

Protože se provoz osvědčil, rozvezla nezisková organizace Člověk v tísni minulý týden vložky do dalších asi 60 základních a středních škol v Karlovarském, Libereckém, Ústeckém, Plzeňském, Olomouckém a ve Středočeském kraji a také v Praze. Jde o školy, které s organizací dlouhodobě spolupracují, případně o ty, co o projekt projevily zájem. Realizace v takovém rozsahu byla možná také díky přispění drogerie dm. Žáci i rodiče si podle neziskové organizace dostupnost hygienických potřeb chválí. Školy budou dodávky získávat pravidelně minimálně po dobu jednoho roku.

Zájem projevily i dívky samotné. „V anonymním dotazníku uváděly, že by uvítaly právě přítomnost hygienických potřeb na toaletách,“ popsala speciální pedagožka Andrea Gregorová ze ZŠ Most.

Projekt se osvědčil. Vložky zdarma budou mít dívky ve všech základních školách v Ostravě

Domácí

Podle Člověka v tísni dostupnost vložek na školách pomůže zejména sociálně znevýhodněným. Vyplývá to i z ohlasů zapojených škol. „Naší hlavní motivací je vysoký počet sociálně znevýhodněných žáků na škole. Snažíme se tyto žáky všemožně podpořit a dostupnost menstruačních potřeb do našich snah logicky zapadá,“ vysvětlil ředitel MŠ, ZUŠ A MŠ Frýdlant Petr Kozlovský, proč se do projektu zapojili.

Iniciativu, jejímž cílem je narovnat přístup ke vzdělávání, vítá i ministerstvo školství, uvedla na dotaz Novinek jeho mluvčí Tereza Fojtová.

Ostrava jde příkladem

Projekt se osvědčil i v Ostravě, kde budou vložky od ledna dostupné ve všech základních školách. Jejich nákup jde z rozpočtu města. „Ředitelé základních škol říkají, že to velmi pomohlo, mimo jiné i se zvýšením docházky dívek do škol. Děvčata se navíc cítí ve škole bezpečně, vědí, že mohou svůj problém s menstruací kdykoliv v klidu vyřešit,“ sdělil k testování projektu náměstek ostravského primátora pro školství Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

„Příklad z Ostravy ukazuje, že to jde a my bychom rádi motivovali další, aby zvážili podobný krok,“ uvedla pro Novinky poslankyně a členka výboru pro sociální politiku Marie Jílková (KDU-ČSL). „Pokud není možné vyřešit dostupnost menstruačních potřeb shora, považuji za příkladné, když se k tomu postaví zřizovatelé nebo samosprávy,“ uvedla v narážce na loňské snahy o snížení sazby DPH na menstruační potřeby.

Na opatření, které by mělo dostupnost menstruačních potřeb ošetřit v širším horizontu, se podle ní pracuje. „Variant je několik, o nejlepší stále diskutujeme,“ uzavřela.

Návrh na snížení sazby DPH u menstruačních potřeb už v roce 2020 přinesla tehdejší ministryně financí Alena Schillerová. Argumentovala, že jde o snahu ulevit především domácnostem s nižšími příjmy. Naposledy byl návrh změnit sazbu DPH odmítnut před rokem. Tehdy se o něj zasazovaly poslankyně napříč politickým spektrem. Menstruační potřeby v současnosti podléhají základní sazbě ve výši 21 procent.

Největší tlak na nižší daň: plenky a vložky

Domácí

Výběr článků

Načítám