Článek
„Genetický profil vzorků z Hostýnsko-vsetínské vrchoviny z podzimu a Moravskoslezských Beskyd ze zimy včetně genetického určení pohlaví se shoduje s DNA medvědice, která byla odchycena a opatřena telemetrickým obojkem v dubnu v oblasti Šancí, jedná se tedy o stejné zvíře,” uvedl molekulární ekolog z Univerzity Karlovy Pavel Hulva, podle něhož nyní budou vědci srovnávat s daty, které mají kolegové na Slovensku, aby odhalili přesnější původ zvířete.
Jak v pátek společně informovaly Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Mendelova univerzity v Brně, Hnutí DUHA Olomouc a Univerzita Karlova, šelma se pohybuje především v lesích. Nedlouho po svém odchytu, při němž jí byl nasazen telemetrický obojek, medvědice opustila oblast kolem Lysé hory a přeplavala zhruba 270 metrů širokou vodní nádrž Šance a zamířila do oblasti Ondřejníku a dále k Hukvaldům.
---------------DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO OBČANY--------------------------------DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO OBČANY-----------------Upozorňujeme občany, že na území pod Palkovickými hůrkami se pohybovala čipovaná medvědice. Prosíme tedy o zvýšenou opatrnost a zabezpečení majetku, případně vašich hospodářských zvířat a včelstev. Prosíme také o SHOVÍVAVOST vůči zvířeti... Medvěd je sledován pomocí čipu pracovníky CHKO Beskydy.
Zveřejnil(a) Hukvaldy dne Sobota 13. dubna 2019
Následně se po osmi dnech vrátila do Beskyd a přesunula se na území Zlínského kraje, popsali odborníci.
„Přesuny mezi pohořími se odehrávaly ve většině případů v nočních, brzkých ranních a podvečerních hodinách. Přes den medvědice odpočívala na méně přístupných místech s minimální lidskou aktivitou, převážně v mladých porostech a houštinách, v dostatečné vzdálenosti od obydlí a turistických tras,” uvedl zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.
Vědci díky monitoringu rovněž zjistili, že medvědice při svých toulkách podhůřím Beskyd čtrnáctkrát překročila silnici a poškodila čtyři stanoviště včelstev. Odborníci nyní zpětně zkoumají lokality, kde zvíře pobývalo.
Sežrala daňka
„Díky tomu jsme zjistili nejen to, jaká místa vyhledává k odpočinku, ale také čím se medvědice živí. Často jsme nalezli rozhrabané mraveniště, poobracené kameny a rozhrabané pařezy, kde hledala hmyz. Medvědice také v lese aktivně vyhledává schované zásoby bukvic od myšic. Také jsme nalezli několik poškozených mladých lip, u kterých byla stržená kůra. Tato aktivita souvisela s konzumací lýka plného mízy,” popsal koordinátor monitoringu z Hnutí DUHA Olomouc Michal Bojda s tím, že medvědice konzumovala i daňka. Není však jisté, zda jej ulovila nebo byl uhynulý.
Ochránci i vědci nabádají veřejnost, aby se lidé nepokoušeli zvíře najít, nepřibližovali se k němu a nezanechávali v okolí sídel odpadky, které by šelmu mohly lákat.
„I když se medvědice pohybuje většinou v lese, stále platí, že je to velké zvíře, které vyžaduje respekt,“ uvedl František Jaskula z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„A zároveň platí, že medvěd je zvíře, které do zdejších lesů patří, stejně jako rys a vlk. Na tom, že se zde pohybuje, není nic výjimečného, počet medvědů v oblasti Beskyd se v současnosti odhaduje na dva až pět,” dodal.
V současnosti je medvědice nezápadněji žijícím jedincem karpatské medvědí populace. Vědci proto budou sledovat, zda šelma setrvá na našem území, nebo se přesune jinam.