Článek
„Od konce dubna do konce června probíhá u medvědů říje. Většinou medvědí samci putují při hledání medvědice i na větší vzdálenosti. To bude pravděpodobně případ i tohoto jedince. Podle všeho jde o mladšího samce stáří něco přes čtyři roky, který může vážit od sto do sto padesáti kilogramů,“ přiblížil Novinkám Michal Bojda zaměřující se v Hnutí Duha na velké šelmy.
Redaktor Novinek se snažil spolu s experty zmapovat trasu této mladé šelmy. Podle všech indicií jde s největší pravděpodobností o samce, kterého minulý čtvrtek nasnímala fotopast slovenského myslivce Radovana Hedlíka u Vydrné a Lazů pod Makytou nedaleko slovensko-českých hranic v pohoří Javorníků.
Poté se vydal po hřebeni přes Pulčín u Francovy Lhoty na Zlínsku Vizovickými vrchy až ke zlínským pasekám do blízkosti krajského města, kde se o dva dny později setkal s překvapeným běžcem. Stále častější přítomnost rodinných domů a frekventovaných silnic jej však přiměla se vrátit do pohraničí.
V neděli jej zachytila fotopast Stanislava Trčky nad Újezdem na Zlínsku. A už v pondělí dopoledne měl Bojda zprávu o tom, že pokračoval směrem na východ. „Aktuálně víme, že se medvěd vrátil zpět do Javorníků,“ potvrdil Novinkám Bojda. Svědkové jej měli spatřit mezi Lužnou a Lidečkem, když přecházel hlavní silnici směrem na Pulčín a hranice se Slovenskem. „Už během úterý může být zpět na Slovensku. A vypadá to, že na území CHKO Beskydy nezpůsobil žádné škody, neměli jsme nic hlášené,“ řekl Novinkám František Šulgan z CHKO Beskydy.
Během dne ujde desítky kilometrů
Podle dvojice odborníků na tyto šelmy se při procházení medvědů v neznámém prostředí stává, že mohou přijít do blízkosti obydlí. V takovém případě se ale většinou snaží najít cestu zpět do lesa, kde se cítí nejbezpečněji. „Je to lesní zvíře. V území bez souvislého porostu se přemísťuje potoky. Potřebuje vegetační zákryt,“ podotkl Šulgan.
Během jednoho dne může medvěd ujít i několik desítek kilometrů. Nejvíce aktivní je v brzkých ranních a pozdních večerních hodinách. „Ale v době říje mohou být medvědí samci aktivní i v denních hodinách, kdy se přesunují na velké vzdálenosti,“ doplnil Bojda.
Kromě hledání nevěsty mohlo být dalším důvodem přesunu medvěda na Moravu i hledání potravy a klidnějšího prostředí. „A to začíná být na horách jedním z největších problémů. Na Slovensku, kde se podle odborných výzkumů udržuje populace do 1300 medvědů, se totiž z peněz Evropské unie nyní buduje více stezek a cyklostezek,“ vysvětlil Šulgan a dodal: „Jezdím každoročně do Malé Fatry. Tam se na území národního parku a v jeho ochranném pásmu odhaduje populace 80 až 100 medvědů. Nacházíme jejich pobytové znaky, ale potkat medvěda za bílého dne je velký problém. Není hloupý.“