Hlavní obsah

Máte řešit krizi a jste hluchý a slepý. V Železném Brodě nešel proud 12 hodin

Železný Brod

Přívalové deště a povodně, které zasáhly Česko, provázely také rozsáhlé výpadky proudu. Lidé se náhle ocitli bez světla, tepla i teplé vody, přestala fungovat ale i komunikace anebo informační služba, která je v krizových situacích zásadní. Kritickou situaci zažívali před pár dny například na Železnobrodsku, kudy protéká řeka Jizera, která postupně kulminovala až na 3. stupeň povodňové aktivity. Elektřina nešla dvanáct hodin a krizový štáb tím byl doslova ochromen.

Foto: HZS LK

Popadané stromy často zpřetrhaly i elektrické vedení a lidé přišli o proud.

Článek

„Máte řešit krizi a jste hluchý a slepý,“ shrnul své dojmy starosta Železného Brodu František Lufinka (Za rozvoj města). Zhruba deset minut poté, co vypadla ve městě elektřina, nastal totální výpadek internetového i telefonního signálu v celé oblasti.

Proto, aby mohl kamkoli zavolat, musel odjíždět do nedaleké obce anebo šplhat na kopce nad město. S chybějící elektrickou energií se totiž zastavil agregát, který zajišťuje funkčnost vysílače telefonních operátorů.

„Neměli jsme ani možnost zjišťovat průběžně stav hladiny řeky a informovat obce pod námi, třeba Turnov, kde čekali na zprávy, anebo naopak zjišťovat, jaká je situace na tocích výš, třeba v Tanvaldě v Kamenici, a kolik vody by mohlo přitéct k nám. S chybějícím internetem nefungovaly ani informační služby,“ popsal starosta.

Dodal, že naštěstí mají ve městě strážníky, kteří každou půlhodinu jezdili po dobu výpadku proudu měřit vzrůstající hladinu Jizery ručně.

„Komunikovali jsme to už s Českým telekomunikačním úřadem, a až na to bude klid, chceme, aby operátoři měli v této oblasti alespoň nějaký diesel agregát, protože mají společný vysílač. Evidentně tam měli jen nějakou baterku, která vydrží jen chvilku. Naštěstí většinou starostové umí komunikovat přes hasičské vysílačky,“ řekl k výpadku hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Foto: HZS LK

Padající stromy zpřetrhávaly dráty elektrického vedení.

Obce půjčují lidem i firmám agregáty

S výpadkem elektrické energie nenastává pouze tma v domech, ale lidé také přicházejí o teplo nebo o teplou vodu.

„Proud nešel nejméně dvanáct hodin… Nesvítili jsme, nebyli jsme schopni zajistit teplo ani teplou vodu, nefungovaly lednice a mrazáky,“ přiblížil majitel menšího hotelu ve Splzově u Železného Brodu Vladimír Buriánek.

Podle něj je jednodenní výpadek ještě zvládnutelný, ale když se přehnala v roce 2007 bouře Kyrill a nešla elektřina asi čtyři dny, byl největší problém s mrazáky. „Jeden den vydrží, to se pohne tak o jeden až dva stupně, ale za čtyři dny už nemrazí a jídlo se zkazí. A to v mrazácích míváme i padesát kilo nebo metrák masa,“ vysvětlil hoteliér.

Tentokrát prý zpočátku proud vypadával a zase naskakoval střídavě, než vypadl úplně, což je ale také špatně třeba pro tepelná čerpadla, u kterých mohou kvůli tomu shořet motory. A tak je pro jistotu vypnul, jinak by se škody šplhaly do statisíců.

„Mám malý agregát, který něco utáhne, ale ne lednice. A dnes je všechno v počítači, takže bez elektřiny ani nefunguje kasa, můžeme akorát zavřít a čekat,“ dodal Buriánek.

Krátkodobý výpadek měli i v Zákupech na Českolipsku, kde nemuseli nasadit žádné nestandardní metody zajištění proudu, ale své zkušenosti už z minulosti také mají.

„V prvé řadě, když není proud, zasekne to komunikaci mezi povodňovým štábem a lidmi. Nicméně Zákupy nejsou tak velké, abychom to nezvládli osobně, a obcházíme domy,“ popsal starosta Zákup Radek Lípa (Nezávislé moderní Zákupy).

Na případy výpadku proudu mají v Zákupech nakoupené benzinové centrály, které pak půjčují lidem. „Jednou se na centrálu napojil celý rodinný domek, od světel až po lednici. Funguje u nás i potravinářský závod a i jim půjčujeme centrály. Jednou jsme takto drželi několik hodin elektřinu i v domově důchodců,“ dodal Lípa.

Povodně 2024

Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.

Výběr článků

Načítám