Článek
Kandidátku ODS by mohl vést právě Zahradil, který jako celoevropský lídr Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE) a její parlamentní frakce (ECR) už tento týden zahájil kampaň.
Další kandidaturu zvažuje i druhý europoslanec ODS Evžen Tošenovský.
Hnutí ANO, jehož řady opustili europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, by mohla vést europoslankyně Dita Charanzová, která ale není členkou hnutí. Tu hodlá podpořit lídr ANO Andrej Babiš, který se chce příští rok do kampaně zapojit v roli premiéra.
Pokračovat v práci není možné, aniž bych popřel sám sebe. Po 180stupňové změně kurzu ANO jsem se s ním musel rozejít. Politická krajina u nás připomíná haldy na Ostravsku nebo Mostecku a potřebuje období kultivace
„Na kandidátce by měli být lidé, kteří mají s EU zkušenosti. Osobně bych navrhoval paní Charanzovou jako naši jedničku, má za sebou výsledky stejně jako naše další europoslankyně Martina Dlabajová,“ řekl Babiš Právu.
Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil, který nebude ani pražským primátorem, ani v radě, se zatím rozmýšlí. „Tuto ambici teď nemám, ale musím si to promyslet a prodiskutovat se spolustraníky,“ řekl před časem Právu.
Lidovci sami
TOP 09 by se ráda spojila se Starosty a nezávislými v eurovolbách, k čemuž je STAN nakloněn. Podle toho, jak bude vypadat kandidátka, bude o svém dalším působení v Bruselu rozhodovat europoslanec STAN Stanislav Polčák.
Jasno o další kandidatuře v Bruselu nemá ani europoslanec Luděk Niedermayer za TOP 09. „Přivítal bych ale společnou kandidátku více stran,“ podotkl.
Od TOP 09 padl návrh, že by s ní a Starosty mohli ještě kandidovat lidovci, ti se ale v úterý rozhodli ucházet se o hlasy na vlastní pěst.
Kandidovat se chystají všichni tři současní europoslanci KDU-ČSL, tedy Pavel Svoboda, který má být jedničkou jako v roce 2014, Tomáš Zdechovský, který bude dvojkou, a Michaela Šojdrová ze třetí pozice.
Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil označil rozhodnutí lidovců kandidovat sami za promarněnou příležitost. „Jsem dál přesvědčený, že v této chvíli je vhodné síly spojovat spíš než tříštit,“ reagoval.
Pozice v europarlamentu se chystají obhajovat i všichni tři zástupci KSČM, tedy Kateřina Konečná, Jaromír Kohlíček i Jiří Maštálka. „Dostala jsem důvěru i řady okresů a krajů, které si velmi vážím, o kandidátce ale rozhodne KSČM v prosinci,“ sdělila Právu Konečná.
Mach chce zpět
O návrat do bruselských paláců se pokusí lídr Svobodných Petr Mach, který loni z EP odešel a jehož nahradil Jiří Payne.
„Ve Svobodných se v létě odehrály primárky na lídra, které jsem vyhrál. Zároveň máme sjednanou smlouvu se stranou Realisté. Já tedy budu jednička na kandidátce, Petr Robejšek z Realistů bude dvojka. Nyní se budou konat primárky na obsazení třetího místa společné kandidátky, na které podporuji Jiřího Payna,“ řekl Právu.
Ze dvou bývalých babišovců má o tom, že v Bruselu skončí, jasno jen Petr Ježek. „Pokračovat v práci není možné, aniž bych popřel sám sebe. Po 180stupňové změně kurzu ANO jsem se s ním musel rozejít. Politická krajina u nás připomíná haldy na Ostravsku nebo Mostecku a potřebuje období kultivace,“ dodal Ježek.
Naopak Pavel Telička je na vážkách, jestli o EP zabojovat, i když původně s opakovanou kandidaturou nepočítal. Nedávno řekl, že jeho sympatie má zvažovaný projekt integrovaných proevropských liberálních sil, o který usiluje francouzský prezident Emmanuel Macron. Telička však vyloučil, že by kandidoval za nějakou českou stranu.
Na Brusel si brousí zuby i sněmovní nováčci, tedy piráti a SPD. Lídr SPD Tomio Okamura řekl Právu, že chce kampaň koordinovat na celoevropské úrovni např. s Národní frontou Marine Le Penové či Ligou Mattea Salviniho. Piráti podle předsedy Ivana Bartoše lídra a kandidátku vyberou v primárkách počátkem roku.