Článek
Letiště Letňany je od roku 2005 z důvodu populace ohrožených hlodavců národní přírodní památkou. Letňanský sysel se měl před lety stát symbolem olympijských her, které chtěl v Praze uspořádat tehdejší primátor Pavel Bém. Poněkud paradoxně zároveň chtěl hlavní stadión pro hry postavit právě v Letňanech, což by populaci hlodavců přinejmenším ohrozilo. Z Bémova ambiciózního a podle kritiků až megalomanského plánu nakonec s nástupem hospodářské krize sešlo a Praha v roce 2009 svou kandidaturu na pořádání her stáhla.
AOPK provozuje záchranný program, ve kterém monitoruje a pokouší se podporovat populace sysla v desítkách lokalit po celé ČR. Právě při tomto monitoringu ochranáři loni zjistili, že v zemi žijící hlodavci z letňanského letiště téměř vymizeli. Pozorováním zaznamenala pouze jeden exemplář, takže s ohledem na velikost letiště se nepředpokládá, že by jich tam nyní celkově žilo více než pět. Před deseti lety přitom populace činila zhruba 650 jedinců. Od té doby každý rok kontinuálně klesala.
Mohly mu vadit i velké koncerty
Důvody pro zánik syslí populace nejsou zřejmé, podle Šůlové může být příčin řada. S ohledem na to, že jde o stepní druh, syslům nesvědčí přílišná vlhkost. Nemají také rádi vysokou trávu, ochranáři proto na vybraných lokalitách včetně Letňan zajišťují kosení. Hlodavce mohou také lovit kočky a další predátoři.
V případě letňanského letiště zřejmě hrají roli i velké akce a koncerty, kterých se v lokalitě koná několik ročně. V poslední době tam hráli třeba AC/DC, Guns N’ Roses nebo Robbie Williams. Pravidelně se tam odehrává například studentský majáles. Všechny akce si musejí kvůli syslům vyjednat výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny.
Nebyl vždy ohrožený
I když je nyní sysel v Česku kriticky ohrožený, nebylo tomu tak vždy. „Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních zhruba 37 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje kolem 5000 jedinců,” uvedla mluvčí.
Vznik letňanského letiště je datován do 20. let minulého století. V okolí působila továrna na vojenská letadla Letov, později také továrny Aero a Praga. V této oblasti se soustředil i letecký výzkum, od roku 1927 tam působí Vojenský letecký ústav studijní, nyní Výzkumný a zkušební letecký ústav. V areálu letňanského letiště funguje galerie, modelářské letiště, modelářská dráha, místo pro nacvičování golfových odpalů či off-road dráha. V blízkosti se nachází také Letecké muzeum Kbely. V roce 2010 bylo území letiště oploceno a není volně přístupné veřejnosti.