Článek
„Ukládat pokuty budeme my,“ řekla Novinkám a Právu Dagmar Svobodová Kaiferová, vedoucí magistrátního odboru životního prostředí. „U právnických osob, což jsou třeba i společenství vlastníků jednotek, mohou podle zákona o odpadech činit i sto tisíc korun,“ upozornila.
Novela začne platit od počátku ledna, kontroly na sebe nenechají dlouho čekat. „Už máme vytipované některé lokality, třeba na Lochotíně nebo na Slovanech, které chceme řešit prioritně,“ konstatovala Svobodová Kaiferová.
V Plzni se nehradí paušální poplatek za svoz odpadu, vlastníci nemovitostí ale musí mít nasmlouvané nádoby a domluvenou četnost jejich vyvážení. „Běžně si však platí jen minimální počet nádob nebo nezajistí dostatečnou frekvenci svozu,“ uvedl náměstek plzeňského primátora Pavel Bosák (Piráti).
Sociální bydlení, nebo drogové doupě? Narkomani z brněnského činžáku házejí použité stříkačky do zahrady
„Lidé pak odkládají odpad kolem popelnic, čímž zakládají černé skládky. Následně je musí svozová společnost uklízet, městu se tak zvyšují náklady na úklid a čistotu,“ dodal.
Součástí přijatého nařízení je tabulka, která stanovuje, kolik odpadových nádob by mělo být před daným domem a jak často by se měly vyvážet. Příklad: budova s padesáti byty by měla disponovat jedním kontejnerem na 660 litrů vyváženým dvakrát týdně. Není to ovšem žádná nepřekročitelná mantra. „V principu jde o to, aby byla před domem zavřená nádoba, odpad nesmí přepadávat ven,“ vysvětlila Svobodová Kaiferová.
Není byt jako byt
Úpravu vyhlášky schválili městští zastupitelé napříč politickým spektrem. Opoziční zastupitel David Šlouf (ODS) upozornil na fakt, že počet bytů v domě nemusí vůbec odpovídat předpokládanému množství odpadu. „V některých bytech je velký počet nájemníků. A třeba tři takové byty ho vyprodukují stejné množství jako zbývajících deset,“ podotkl Šlouf.
Bosák připustil, že vyhláška situaci nevyřeší ze sta procent. „Ale posouvá nás ze stavu, kdy nemáme žádný nástroj, do stavu, kdy máme alespoň nějaký,“ podotkl. „Není žádné tajemství, že v Plzni jsou tací, kteří ve svých nemovitostech ubytovávají nadměrné počty lidí. My nicméně nemáme žádnou evidenci, chybí jakýkoliv způsob, jak tento počet zjistit a jak na tomto základě postupovat ve správních řízeních,“ prohlásil Bosák.
Pokud by případnou pokutu kvůli nepořádku u kontejnerů dostalo například společenství vlastníků jednotek, je na něm, jak se pak vypořádá s majiteli problematických bytů.
Občas se podaří díky svědkům i kamerovému systému odhalit konkrétní pachatele černých skládek. Dva zadržela městská policie nedávno na Slovanech. „Díky kamerovému systému je přistihl jeden ze strážníků při odkládání odpadu mimo kontejnery naproti zastávkám MHD na Mikulášském náměstí,“ uvedla Barbora Hájková z tiskového odboru magistrátu.
Podobné případy končí pokutou, která může na místě činit až deset tisíc korun, přistižení viníci musejí navíc místo uklidit.