Hlavní obsah

Maršmeloun přišel o povolení památkářů, zrušilo jej ministerstvo

Praha

Další zvrat nastal v případu plánované výstavby bytového domu v pražské ulici U Milosrdných, jemuž se přezdívá maršmeloun. Dvě stanoviska pražských památkářů, která stavbu povolovala, zrušilo ministerstvo kultury. Ve středu to oznámil Martin Kadrman z památkářské asociace ASORKD, z jejíhož podnětu se památková inspekce ministerstva rozhodnutím pražských památkářů zabývala.

Foto: Fránek Architects

Vizualizace objektu

Článek

Zrušení stanoviska znamená, že by se muselo znovu konat stavební řízení. Pokud bude investor dál o stavbu usilovat, musí být projekt znovu posuzován i magistrátními památkáři, kteří musejí vydat nové stanovisko. Proti záměru stavby protestovali někteří obyvatelé Prahy i Národní galerie, která sídlí v sousedícím Anežském klášteře.

Pražský magistrát již v září zrušil pro zamýšlenou stavbu územní rozhodnutí s odkazem na porušení stavebního zákona. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Na památkovou inspekci ministerstva se s podnětem k zahájení přezkumu závazných stanovisek magistrátních památkářů obrátila sdružení ASORKD a Občanský monitoring letos v květnu. Podle nich byla povolení památkářů v příkrém rozporu se statutem Pražské památkové rezervace i s ochranným režimem Anežského kláštera, který je národní kulturní památkou.

Použité materiály musí být tradiční

ASORKD upozorňovala, že závazná stanoviska z let 2012 a 2014 vydaná pro územní řízení i pro stavební řízení byla vydána v rozporu s podmínkou ministerstva kultury z roku 2010. Ministerstvo například požadovalo, aby materiál fasády byl tradiční stejně jako střešní krytina. Ministerstvo se ve svém současném rozhodnutí také pozastavuje nad tím, proč původní projekt domu z hlediska památkové péče magistrát odmítl a po jeho úpravě, která ale téměř zachovává hmotu i výšku, ho povolil.

Foto: Fránek Architects

Vizualizace objektu, který má být postaven u Anežského kláštera.

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek. Jeho původní podobu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale magistrátní památkáři schválili.

Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívky po růžovobílé cukrovince.

Firma Praga Progetti e Investimenti se v září proti zrušení územního rozhodnutí odvolala a ještě předtím protestovala proti práci památkové inspekce - její pracovníci prý byli podjatí. Svou újmu v případě, že by závazná stanoviska byla zrušena, vyčíslila na více než deset miliónů korun. Ministr kultury na doporučení rozkladové komise obvinění odmítl.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám