Článek
Projekt potrvá do konce roku 2022 a ministerstvo kultury ho podpořilo částkou dvacet milionů korun. Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolu s Výzkumným ústavem geodetickým, topografickým a kartografickým už vybrali třicet nejhodnotnějších lokalit, které budou podrobně zkoumat. Je mezi nimi například Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně, krajinářská úprava pietního území v Lidicích na Kladensku i parkové úpravy okolí někdejšího Stalinova pomníku v Praze.
Odborníci se už v minulosti zabývali zahradnickou tvorbou za první Československé republiky, která znamenala pomyslný vrchol. „Po únoru 1948 se krajinářská tvorba předchozího období stala předmětem kritiky. Bylo na ni nahlíženo jako na buržoazní a kapitalistický symbol. Docházelo navíc k postupnému zániku všech původních podnikatelských a tvůrčích subjektů,“ uvedl za tým odborníků Roman Zámečník.
Tajemství unikátního nacistického pomníku. Je jediný v Česku
Dosud se nikdo obsáhle nezabýval tím, co v oboru vzniklo za totality. Nedostatek informací o zahradně-architektonické tvorbě druhé poloviny 20. století tak vede při úpravě zelených ploch k nenahraditelným škodám. „Cílem projektu je shromáždit a často zachránit dostupné zdroje informací, kriticky je vyhodnotit a zpřístupnit je pro jejich další využití,“ uvedl Zámečník.
Vědci už prostudovali 300 míst, z nich pak vybrali třicítku těch nejzásadnějších. Vybraná místa by měla svým aktuálním stavem, dobou vzniku a charakterem zahradní úpravy co nejlépe prezentovat zahradně-architektonickou tvorbu sledovaného období. Další faktorem výběru byla osobnost tvůrce nebo souvislosti vzniku parku.
Jedinečná nemocniční zahrada
Tímto způsobem se do výběru dostala například zahrada nemocnice TGM v Hodoníně, která je dílem významné osobnosti zahradně-architektonické tvorby Bohdana Wagnera, spoluzakladatele dnešní Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. Tato zahrada je v rámci Česka zajímavým a ojediněle zachovaným příkladem rané fáze tvorby období socialismu.
Je kombinací arboristiky z dob první republiky a nově nastupujícího stylu z dob socialismu. Zásadní je také to, že se k této zahradě zachovala komplexní dokumentace z roku 1952. Podle odborníků i za socialismu vznikla nadčasová krajinářská díla, jako je Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity od architekta Ivara Otruby.