Článek
Federální trestní soud v Bellinzoně nepravomocně potrestal v říjnu Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého v kauze MUS nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Muži trvají na své nevině.
V listopadu pak soud rozhodl, že ze zablokovaných peněz bývalých manažerů MUS neuvolní žádné odškodné pro Českou republiku ani pro společnost Czech Coal Services (CCS), která je nástupcem Mostecké uhelné. Exmanažeři MUS přitom podle soudu způsobili svou údajnou trestnou činností větší finanční škody, než je hodnota jejich zablokovaných prostředků. Pokud neuspějí s odvoláním, znamená to, že o své miliardy přijdou.
Manažeři se odvolají k nejvyššímu soudu
Písemné odůvodnění verdiktu zatím soud manažerům nezaslal. „Toto neustálé prodlužování lhůty, kterou má soud na to, aby zkonstruoval a vyprecizoval podrobné odůvodnění svého rozhodnutí, bohužel nemá žádný vliv na délku lhůty, která je dána obhajobě na zpracování a podání případného odvolání. Ta je zákonem stanovena na 30 dnů od doručení rozsudku bez možnosti prodloužení,“ postěžovala si Zelenková.
Manažeři se hodlají odvolat ke Spolkovému nejvyššímu soudu v Lausanne. „Očekáváme písemný rozsudek v rozsahu několika stovek stran ve francouzštině. Seriózní zpracování odvolání k vyšší instanci bude u takto rozsáhlého materiálu a v takto šibeničním termínu mimořádně náročné. Tuto časovou disproporci považuji za hrubě diskriminační a za velmi nespravedlivou,“ připojil se k právničce nepravomocně odsouzený Kraus.
V ČR je pětice mužů stíhána ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 miliónů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Předloni v říjnu přibylo obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.
Kromě bývalých manažerů dolů jsou od loňského podzimu v kauze stíháni také exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela. Sýkora čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.