Článek
„Myslím, že máme mít velké sny a velké plány. Nemáme se držet při zdi. S panem premiérem jsem o tom ještě nemluvil, ale určitě budeme. Máme mít vysoké ambice porovnávat se s těmi nejúspěšnějšími státy, “ řekl v pondělí večer ministr financí Stanjura v Televizních novinách na Nově.
Premiér Petr Fiala (ODS) v nedělní diskuzi na ČT prohlásil, že potřebuje osm let a „budeme mít platy jako v Německu a budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy. A už nebudeme žádná montovna“.
Vybruslit se z toho poté snažil ministr Stanjura, který na otázku moderátora, zda tento cíl považuje i on za realistický, řekl: „Pokud se sejde mnoho okolností, museli bychom udělat ještě mnoho reforem, tak si myslím, že šanci určitě máme.“
Zařadil se do populistického závodu s Babišem a Okamurou, míní politologové o Fialovi
Brzké dorovnání platů českých zaměstnanců, které jsou asi dvakrát nižší v porovnání s těmi německými, neočekává ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podobně jako Stanjura a další koaliční politici ale zdůrazňuje, že je důležité se tomu přibližovat.
„Že bychom se měli dívat směrem k těm lepším, jako je ve mzdovém ohodnocení západní Evropa, to je pravda, s tím souhlasím. Nemyslím si, že by to bylo stihnutelné v rámci čtyř let, ale poměřovat se s těmi lepšími a mířit k těm, kterým se daří lépe, je podle mě cíl,“ řekl Novinkám.
Přesvědčen je o tom, že Česko potřebuje obnovit ekonomický růst, aby se dařilo dohánět i průměrné mzdy, nezbytné je ale také zvládnout inflaci, která by mohla výdělky srážet.
Utrpí volební podpora?
Obavy z toho, že podobně odvážné sliby pošramotí důvěru voličů koalice Spolu, Skopeček nemá. „Myslím, že podpora souvisí s tím, jaký mají lidé dojem z toho, co dělá vláda, jak je úspěšná,“ uvedl s tím, že se musel Fialův kabinet vypořádat s geopolitickou situací, covidem i energetickou krizí.
„Asi šlo udělat spoustu věcí lépe nebo možná odvážněji. Za mě se mohla celá řada reforem udělat odvážněji a mohly být hlubší. Teď podle mě ale bude z hlediska volební podpory velmi záležet, jak se bude ekonomicky dařit poslední rok před volbami,“ dodal.
Očekává, že právě to se odrazí v preferencích voličů.
Zdrženliví byli v hodnocení premiérovy vize i zástupci zbylých koaličních stran. Do hodnocení dopadů na přízeň voličů se nechtěli pouštět.
„Slova pana premiéra vnímám jako vyjádření toho, že se díky pokračování reformních kroků podaří nastartovat ekonomický růst a díky tomu se i výrazně zrychlí přibližování naší životní úrovně k Německu,“ reagoval pro Novinky předseda klubu TOP 09 a člen rozpočtového výboru Sněmovny Jan Jakob.
Inovace jsou podle něj správnou cestou k tomu, jak se vyrovnat nejvyspělejším zemím, včetně Německa.
„Výrok jsem zaznamenal zprostředkovaně. Životní úroveň jako taková poroste, jsou k tomu všechny předpoklady, aby to tak bylo. Jaká bude průměrná výše platů za čtyři roky, bych ale nechal na ekonomy,“ řekl místopředseda TOP 09 Michal Kučera.
Podobně reagoval ekonomický expert lidovců, člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (KDU-ČSL). „Bohužel nemám žádné přesnější informace, jakým postupem zamýšlí pan premiér tohoto cíle dosáhnout, proto nemohu dát detailní komentář,“ napsal Novinkám.