Článek
„Chci, abychom navýšili v příštím roce počty studentů v oborech všeobecná sestra, nutriční terapeut, klinický psycholog, zdravotní záchranář a radiologický asistent,“ řekl ministr Válek při odhalení pamětní desky Bedřicha Smetany v areálu Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, kde se skladatel léčil.
Projevit by se to podle něj mělo do tří až čtyř let, v závislosti na délce studia.
Zájemců je, jak tvrdí, víc než dostatek. Například na obor klinického psychologa se podle ministra hlásí na některých fakultách 1100 zájemců, přijímáno je jen 40 z nich. Aktuálně v Česku chybí 1500 klinických psychologů, jak uvedla profesní asociace. To je polovina současného stavu.
Palčivým problémem bude do deseti let nedostatek všeobecných sester, kdy se očekává odchod 12 tisíc z nich do penze. V současnosti jich v českém zdravotnictví působí kolem 84 tisíc. Potřeba jejich péče se přitom bude se stárnutím silných generací zvyšovat. Už teď chybí asi 2000 všeobecných sester. Ročně přijmou univerzity ke studiu necelé tři tisíce zájemců.
Dvacet tisíc sester má před důchodem
Počty míst na vysokých školách by se tak měly ve jmenovaných oborech zvýšit o několik stovek. „Snaha je, aby v horizontu 12 let vysoké školy navýšily počet absolventů všeobecných sester o 40 procent a u zbývajících nelékařských zdravotnických profesí o 20 procent,“ uvedl nedávno místopředseda České konference rektorů Zdeněk Horák.
Půl miliardy z MŠMT?
S posílením nelékařských oborů souhlasil i šéf resortu školství Mikuláš Bek (STAN). Ten iniciativu vítá, zatím ale není zcela jasné, jak se navýšení kapacit zaplatí.
Iniciativu ministra zdravotnictví @vlvalek týkající se navýšení počtu absolventů nelékařských zdravotnických profesí vítáme. V tuto chvíli pracujeme s reprezentacemi VŠ na modelu financování, který umožní systémově zajistit tento typ potřeb.
— Mikuláš Bek (@MikulasBek) May 13, 2024
Válek očekává, že bude půl miliardy korun vyčleněno z rozpočtu školství pro příští rok. „Částka, kterou jsme vypočítali a diskutovali se všemi aktéry, je půl miliardy korun, a to bych chtěl, aby ministerstvo školství dalo cíleně na posílení množství studentů v těchto oborech,“ uvedl.
Posvětit by to měla v nejbližší době vláda. Z resortu školství, ale tak jednoznačný postoj nezní, byť iniciativu vítají. Bek jedná se zástupci vysokých škol o „modelu financování, který umožní systémově zajistit tento typ potřeb“.
„Detaily rozpočtových opatření a jejich projednávání jsou často předmětem dlouhých diskusí a schvalovacích procesů, které mohou být podrobeny v průběhu času změnám,“ sdělila k tomu Novinkám mluvčí resortu Tereza Fojtová, zda s vyčleněním stovek milionů počítají.
Počty míst u nelékařských profesí – třeba praktických sester – navýšily po dohodě s vládou také kraje, které zřizují střední školy a vyšší odborné školy. Zdravotnické odbory opakovaně upozornily, že je problémem i nízké odměňování sester a pracovní podmínky. Zjednodušit chce ministerstvo zdravotnictví i systém vzdělávání pro praktické sestry a všeobecné sestry, což jsou dva různé obory s různými kompetencemi.