Článek
„Jedná se o nežádoucí a invazní druh, který může negativně ovlivnit původní společenstva. Díky své schopnosti dobře šplhat po stromech představuje hrozbu i pro ptáky hnízdící v korunách stromů či v jejich dutinách,“ řekl zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko — Máchův kraj Luboš Beran.
Právě ohrožení ptactva může být v Máchově kraji obzvlášť nepříjemné. Součástí oblasti jsou totiž i velké lokality s významným výskytem vodních ptáků, které jsou jako ptačí oblasti zařazené v evropském systému ochrany přírody Natura 2000.
Mýval by mohl být občas likvidován vlkem
Co výskyt mývala pro chráněnou krajinnou oblast znamená, se podle Luboše Berana uvidí za pár let. „Na rozdíl od jiných území tady alespoň existuje potenciální možnost, že bude mýval občas likvidován vlkem,“ říká zoolog. „Na druhou stranu vlci mají na Dokesku zatím dostatek jiné a asi vhodnější potravy.“
Výskyt mývalů není pro ochranáře žádným překvapením. „Je to spíše potvrzení očekávaného. Nějaké zprávy jsme již měli od myslivců, a už asi bude i jinde častější, než bychom si přáli,“ říká Luboš Beran.
Proti mývalovi Správa CHKO žádné konkrétní kroky aktuálně nechystá. „Ani přesně nevíme, kolik mývalů v kraji je,“ podotýká Beran. Jako invazní druh mohou mývaly lovit myslivci.
Mýval severní pochází (Procyon lotor) pochází ze Severní Ameriky, do Evropy, ale i na Kavkaz a do Japonska byl zavlečen člověkem. Často je považován za škůdce.
Vlci byli zachyceni fotopastmi
Vlci v Máchově kraji dál zůstávají. Jejich pobyt i v lednu potvrdily záběry z umístěných fotopastí i stopy ve sněhu.
„Na většině záběrů jsou vidět dva či tři jedinci a v okolí fotopastí byly nalezeny starší stopy tří jedinců a v jiné části čerstvé stopy dvou jedinců,“ informoval zoolog Správy CHKO.