Článek
Teploty na horách v noci klesají pod nulu a mrazem sevřené sjezdovky nestačí dopoledne roztavit ani hřejivé slunce. „Lyžování je nejlepší za celou zimu,“ hodnotí provozovatelé provozuschopných areálů.
Vyrazit letos na lyže lze do Velikonočního pondělí ve Špindlerově Mlýně, v krkonošských Janských Lázních, v Peci pod Sněžkou, na jesenickém Pradědu, krušnohorském Klínovci nebo v Potůčkách. „O Velikonocích počítáme se dvěma půlkilometrovými sjezdovkami,“ předjímá majitel areálu Potůčky Marek Plachý.
Největší lyžařská aréna Česka, SkiResort Černá hora–Pec předpokládá do prvního dubna provoz osmi kilometrů sjezdovek v Peci pod Sněžkou a čtyř na úbočí Černé hory. „Inzerovali jsme lyžování do Velikonoc, což splníme,“ slibuje mluvčí janskolázeňského SkiResortu Zina Plchová.
Vede moravský ledovec
„Obvykle jezdíme do konce dubna, s čímž počítáme i letos. O to, že lidi přesedlají z lyží na kola, strach nemáme. Vždycky přijedou skalní fandové střediska. Jarní lyžování je perfektní. Ráno mrzne, což drží sjezdovky v kondici celé dopoledne,“ popsala podmínky na moravském ledovci pod jesenickým Pradědem Renata Figurová.
Jinde musejí retušovat sjezdovky technickým sněhem, ale s tím si vlekaři z Pradědu hlavu nelámou. Spoléhají na pánaboha a metrovou zásobu ryze přírodního sněhu na úbočí Pradědu s pěti sjízdnými sjezdovkami, z nichž nejdelší měří skoro kilometr. „Začátkem jara vždycky něco připadne,“ věří Figurová.

Sjezdovky na úbočí Pradědu pokrývá metr přírodního sněhu.
Řada areálů lanovky nezastavila
Řada skiareálů v Česku sice sjezdovky oficiálně uzavřela, lanovky však nechala v provozu pro pěší a běžkaře. „Najdou se lyžaři, kteří vezmou lyže do ruky, vyjedou na kopec a seběhnou skoro půl kilometru na poslední ostrov sněhu. Lyže opět sundají a jdou další půlkilometr k lanovce. Moc jich není, je to dřina,“ přiblížil ředitel Sportovního areálu v Harrachově Jiří Krejčí.

Moravský ledovec letos vydrží nejdéle.
Lanovky v horských střediscích jezdí hlavně z důvodu udržet hosty v tamních hotelích a penzionech.
„Horští podnikatelé si uvědomují úzkou závislost na provozu skiareálů. Ty letos stálo udržet sjezdovky v provozu spoustu peněz a práce. Ačkoliv začátkem února přišla setrvalá obleva, technického sněhu bylo aspoň na sjezdovkách dost. Lidí ale kvůli počasí příliš nepřijelo,“ konstatoval ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot.
Sjezdovka v janskolázeňských Hofmankách skončila.
Zatím žádné krachy
Sezona, takříkajíc pod psa, přesto nepřinesla lavinové krachy ani níže položených lyžařských areálů. „To bych věděl. Doposud o tom nemám žádnou informaci. Nepřišlo to ani při covidu,“ tvrdí Knot.
Ztráta zisku a hospodářský výsledek v lepším případě na nule ale zřejmě donutí mnohé skiareály přehodnotit další investice. To prohloubí propast mezi tuzemskými a zahraničními horskými středisky.
Jednu z mála výjimek představuje Harrachov, kde letos plánují investovat minimálně dvaatřicet a možná až padesát milionů korun. „Počítáme s výsledkem řekněme lepší nuly. Přestože oželíme zisk, v investicích nepolevíme. Myslíme na zadní kolečka a máme naspořeno,“ tvrdí ředitel Krejčí.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Ski areál Praděd, SkiResort ČERNÁ HORA - PEC, Skiareál Špindlerův Mlýn, Skiareál Klínovec, Skipot