Článek
„Základní problém soud spatřuje v tom, že šelmy jsou chovány na místě, které je určeno k bydlení. Tady se skutečně nedá akceptovat to, že by zvířata jako lvi a pumy zapadala do konceptu vnímání toho, jak má místo určené pro bydlení vypadat,“ uvedl předseda senátu Jaroslav Škopek.
Zvířecí ubikace jsou vybudované na pozemku u rodinného domu Novotné, který stojí na okraji sídliště poblíž centra města. Stavební úřad ženě zamítl žádost o dodatečné povolení šelmince z důvodu, že stavba je v rozporu s územním plánem města v této lokalitě.
„Nachází se v hustě osídlené části města. Jejím povolením v daném území nebude dosaženo přínosu, naopak vyvolává problémy a rizika s ohledem na bezpečnost obyvatel celého města,“ argumentovali úředníci.
Muž dostal pokutu za nelegální lvici, pořídil si další
„V tomto případě veřejný zájem ochrany obyvatel převažuje nad soukromým zájmem chovatele šelem,“ dodali úředníci a soud jim dal za pravdu.
„Žalobkyně argumentuje tím, že chov šelem je její zájmovou činností a koníčkem. Je ale třeba zdůraznit, že i taková činnost může být v některých případech nepřípustná,“ konstatoval Škopek.
Právní zástupce Novotné Jaroslav Ortmann před soudem řekl, že pokud by se musela stavba odstranit, tak vzniká zásadní problém, kam s těmi zvířaty. „Utratit je nelze a přemístit není kam. Je to letitá válka s veterináři,“ prohlásil advokát.
Celý příběh začal před 12 lety, kdy Josef Novotný dostal od veterinářů zelenou pro chov dvou pum v přístěnku u rodinného domu.
Když si ale v roce 2016 pořídil první lvici a začal bez povolení stavět ubikaci s výběhem, u veterinářů narazil. Přesto si o dva roky později koupil další lvici. Nakonec mu veterináři neprodloužili povolení ani na pumy.
Stát chce zřídit šelminec na dožití zabavených zvířat
Podle nich je chov šelem v zastavěných částech obcí nevhodný.
„Může to vyvolat oboustranný stres jak u lidí, tak u zvířat. V tomto případě by navíc nebylo logické, abychom povolili chov těchto zvířat tam, kde není možné pro ně legálně postavit vhodné ubikace, neboť to odporuje územnímu plánu,“ uvedl už dříve zástupce Krajské veterinární správy v Plzni.
Jak dodal, v ilegálně provozované stavbě nemůže existovat tolerovatelný chov.
Razítko bylo až druhořadé
Na stranu veterinářů se v minulosti přiklonil i soud. „U chovu těchto zvířat platí přísnější podmínky, a to jak s ohledem na wellfare (pohoda zvířat - pozn. red.) samotných zvířat, tak i s ohledem na jejich okolí,“ stojí v rozhodnutí Krajského soudu v Plzni z roku 2021.
„V konkrétním případě je to například ochrana veřejnosti před možným únikem šelem, když stavby pro jejich chov jsou umístěny v hustě osídlené rezidenční oblasti města Rokycany,“ stojí dále v rozhodnutí.
Policisté zabavili na Lounsku bílého lva
Podle soudu postavil ubikaci s výběhem chovatel nelegálně.
„Šelmy jsou umístěny v nepovolené stavbě, které hrozí odstranění. Nejsou dány předpoklady k zajištění podmínek pro jejich chov, jak je ukládá zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ uvádí se v odůvodnění rozsudku.
Novotný svůj postup obhajoval tím, že se stavbou spěchal hlavně kvůli zvířatům. „Stavební povolení nemám, razítko bylo až druhořadé. Věřil jsem, že mi ubikaci dodatečně zkolaudují. Měl jsem ke stavbě předběžný souhlas radnice,“ řekl už dříve Novinkám.
Druhou lvici si podle svých slov pořídil právě kvůli veterinářům, kteří tím podmiňovali souhlasné stanovisko k chovu. „Odůvodňovali to tím, že lvici nemohu chovat samostatně, protože tato zvířata žijí v tlupě,“ dodal chovatel.