Článek
Sedmikrásky, sněženky či fialky. Obdiv ke kráse květin přivedl manžele Bláhovy na myšlenku vyrábět subtilní květy z drahých kovů. Inspirace nebyla daleko, stačilo se projít po zahradě přiléhající k jejich historické usedlosti v obci Saky na Kladensku, kde žijí.
Pro své zlaté a stříbrné produkty vymysleli pojem „šperkové květiny“. Na trh přišly teprve v minulé roce, manželé už ale stihli vyrobit pravděpodobně světový unikát.
Cena zlata překročila 2000 dolarů za unci, je blízko rekordu
„Jeden zákazník si u nás koupil malou kytici stříbrných květin a byl tak nadšený, že za pár dní přišel znovu a dal nám velmi neobvyklou zakázku – vytvořit velkou kytici složenou z víc než sta květin z ryzího zlata,“ uvedl Radek Bláha, zakladatel společnosti GIYOU.
Čisté, 24karátové zlato se přitom ve šperkařství příliš nepoužívá, rozšířenějším materiálem je 14karátový a 18karátový kov.
„24karátové zlato je měkké a hrozí riziko poškrábání nebo deformace. Ale vzhledem k tomu, že jsou tyto květiny určeny staticky do vázy a nenosí se, poškrábání tedy nehrozí. Mají také velmi působivou žlutooranžovou barvu, která je úplně jiná, než lidi běžně znají,“ vysvětluje Bláha, který se dříve zabýval advokacií.
A v potaz bere i větší investiční hodnotu předmětu. Tu aktuálně vyčísluje na zhruba 3,5 milionu korun.
Kytice je poskládaná z celkem 118 jednotlivých zlatých kusů o celkové váze 739 gramů. Zhotovit ji trvalo zhruba měsíc. Usazená je do černé vázy značky Moser. Soukromý klient z Čech si ji objednal jako dekoraci do domova.
Zlato před inflací ochrání nejvíc, míní Češi
Nejdražší na světě
„Z dostupných informací vyplývá, že je to pravděpodobně nejdražší zlatá kytice vyrobená v současném světě. Zároveň jsme nenašli žádnou informaci, že by existovala kytice s větším počtem květů nebo s více druhy květin,“ uvedl Bláha k unikátnosti předmětu.
„Kytice je složená převážně z českých lučních kytiček menšího vzrůstu, které všichni známe z českých luk. Jsou v ní sedmikrásky, chrpy, fialky, sněženky, levandule, rožce, z trav jílek, jitrocel. Tedy drobné, jemné kytičky, abychom zachovali jemnost vzhledu kytice,“ popisuje designérka firmy Milada Bláhová.
Jejich produkce začíná u stolu se skicákem a tužkou, jednotlivé květy Bláhová nejdříve načrtává a rozkresluje.
„Když si ujasníme, jak ta květina má být velká, tak ji ručně vyškrabávám ze šperkařského vosku se všemi detaily. A pak se vyrábí klasickou šperkařskou výrobou. Když už je květin víc, pracují na nich i další šperkaři,“ popsala výrobu. Šperkařství bylo dříve jen jejím koníčkem, teď ho přetavila v rodinný byznys.
Zlatá a stříbrná díla mohou podle tvůrců sloužit nejen k ozdobě interiérů, vhodné jsou i jako dary k významným příležitostem a používají je například také nevěsty do svatebních kytic.