Hlavní obsah

Lovec mrazů se letos rekordu už asi nedočká

Právo, Pavel Orholz

Letos je to už devadesát let, co naměřili meteorologové v Litvínovicích u Českých Budějovic historicky největší mráz 42,2 stupně Celsia. Přes 45 let poté se snaží amatérský meteorolog, známý jako lovec mrazů, Antonín Vojvodík z Vimperku na Šumavě tento rekord překonat, když staví stanice na těch nejmrazivějších místech.

Foto: Václav Pancer, ČTK

Antonín Vojvodík postavil řadu meteostanic, třeba ve Vimperku.

Článek

„Za tři týdny mi bude 71 let a zatím mi k rekordu chybělo šest desetin. Teplotní vzestup je patrný na všech stanicích, ale stále jsou tam vpády studeného vzduchu, takže je to otázka času. Já to naměřit už nemusím, ale tím, jak jsme se spojili s mladšími kolegy, tak ti rekord, doufám, určitě naměří,“ sdělil Právu Vojvodík.

Já to naměřit už nemusím, ale tím, jak jsme se spojili s mladšími kolegy, tak ti rekord, doufám, určitě naměří
Antonín Vojvodík

Zmínil, že i před devíti lety bylo na Kvildě minus 39,4. „Kdyby bylo jasno, rekord padl,“ podotkl.

Přestože v minulých dnech mrzlo, až praštělo, překonání mrazivého rekordu poté, co se má oteplit, se letos už asi nedočká. „Například minulou neděli bylo na Rokytské slati minus 31,2 stupně a stanice našeho spolku na Jelení v Krušných horách se dostala přes minus 32 stupňů,“ konstatoval Vojvodík.

Další mrazivá noc. Teploty spadly pod minus 30

Počasí

Začínal měřit teplotu na nejmrazivějších místech Šumavy už ve druhé polovině sedmdesátých let minulého století, v roce 1985 pak postavil společně s dalším amatérským meteorologem Josefem Jindrou z Prahy stanici, které se říká Kvilda Perla.

„Josef řekl, že je to perla mezi stanicemi, a tak jsme jí dali tento název. Hned dva roky potom 30. ledna 1987 jsme tam naměřili minus 41,6 stupně, tedy pár desetinek od rekordu. Mysleli jsme si tedy, že to bude jen otázka času, kdy se tenhle rekord překoná,“ podotkl Vojvodík.

Nakonec se však ukazuje, že překonat rekord i na loukách, které jsou na horách, není vůbec jednoduché. Počasí to nedopustilo 90 let. Vojvodík si začal mrazy zapisovat už jako šestiletý v roce 1956, na Šumavě mu pak učarovaly horské louky.

Z třeskuté zimy do jara. Na konci týdne vyletí teploty k deseti stupňům

Počasí

„To mě úplně fascinovalo a nedalo mi to spát. Jezdil jsem tam za úplně jasných nocí a chodil po loukách s teploměrem. Taky si mě tehdy všiml nejeden občan, protože tehdy byl každý pomocník pohraniční stráže,“ vzpomíná Vojvodík.

Profesionální meteorologové nebrali jeho měření zpočátku vážně. Postupem času si však vybudoval i s dalšími amatéry pověst odborníka a na některých stanicích dnes spolupracuje i Českým hydrometeorologickým ústavem.

„Například Kvilda už je plně automatická a každou hodinu posílá do počítače ČHMÚ údaje. Kdyby na ní padl rekord, bude oficiálně platit,“ dodal Vojvodík, který kromě Šumavy postavil v posledních deseti letech společně s dalšími amatérskými nadšenci meteostanice i v Krušných, Orlických, Jizerských a Novohradských horách.

Lovec mrazů stále čeká na rekordní úlovek, hledá i mimo Šumavu

Lifestyle

Vojvodík se celý život živil jako elektroinstalatér, nyní je v důchodu. Do několika meteostanic investoval i vlastní peníze.

Výběr článků

Načítám