Článek
Los evropský, jenž dosahuje výšky v kohoutku přes dva metry a váží až 500 kilogramů, představuje doposud největší divoké zvíře spatřené v nejvyšších českých horách.
Rozpětím lopatovitých parohů v délce dva a půl metru i výškou předčí dosavadního vládce krkonošských hvozdů jelena evropského.
„Losa viděli, a dokonce vyfotili v lesní enklávě pod žacléřským sídlištěm Na Pilíři, v místě, kterému se říká Niederbusch. Nebylo to poprvé. Naposledy se po Žacléřsku potuloval los zhruba před deseti lety, kdy zde byl spatřen,“ přiblížil lesník ze Žacléře Michal Kloz.
Losí slečna Johanka doplnila výběh v chomutovském zooparku
„Na tísňové lince jsme přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí Žacléře ve východních Krkonoších. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti v Krkonoších vyhubil,“ potvrdil mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.
Patrně přiběhl z Polska
Los se dostal do Krkonoš patrně ze sousedního Polska z oblasti příhraničních Sovích a Krzeszowských hor.
„Je předčasné spekulovat o tom, zda se losi v Krkonoších usadí natrvalo nebo tudy pouze migrují. Každopádně to je dobrá zpráva o stavu krkonošské přírody,“ konstatoval ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Los není pro člověka nebezpečný. Jedná se o plaché zvíře. Losí býk ale může zaútočit na člověka nebo auto v době říje a samice tehdy, pokud lidská přítomnost ohrožuje její mláďata.
Je to dobrá zpráva o stavu krkonošské přírody
Los je velmi pohyblivé zvíře se značným akčním rádiem, které je schopné překonávat značné vzdálenosti.
„Aktuálně jsou hlavním problémem pro přežití losů v české krajině překážky v podobě husté dopravní sítě,“ varuje Drahný.
„Leckdy může následkem kolize s losem dojít k vážné dopravní nehodě. Proto apelujeme na řidiče, aby při svých cestách, zejména v okolí Žacléře, byli obezřetní, protože srážka s losem může být oboustranně velmi nebezpečná,“ dodal.
Přísně chráněné zvíře
Losi patří mezi přísně chráněná zvířata. Vyskytují se zatím v Česku v menším počtu nižších desítek kusů v jižních Čechách v oblasti Šumavy a na Třeboňsku.
V roce 2005 byl zaznamenán výskyt losí samice s mládětem v okolí Bílého Kostela nad Nisou a ve východní oblasti Lužických hor v okolí Jitravského sedla a Hvozdu.
„Střílet se nesmějí. Pokud by to někoho napadlo, jde o trestný čin,“ upozorňuje šéf Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.
Los evropský, typický pro sever a východ Evropy, začíná nyní osídlovat i středoevropské oblasti, kde byl v 15. století vyhuben.
Okolo poloviny 20. století začali losi migrovat z Polska zprvu do jižních a západních Čech. První novodobé pozorování losa v Československu se eviduje od roku 1957. Příbuzným losa evropského je los americký.
Původní rejstřík vyhubených krkonošských zvířat by mohl ještě doplnit medvěd brtník, jehož poslední kus padl v Krkonoších kulkou lovce 11. listopadu 1726.