Článek
Spokojenost se svým životem v roce 2024 deklarovalo 83 procent populace. Pro 64 procent dotázaných byl loňský rok úspěšný.
„Celospolečenské hodnocení však přináší výrazně odlišný pohled – pouze čtvrtina (24 procent) české veřejnosti považuje rok 2024 za úspěšný a ještě menší část populace (19 procent) pozitivně hodnotí posílení spravedlnosti,“ připomněla agentura.
Rozpor mezi osobním a celospolečenským vnímáním vysvětluje tím, že dopady energetické krize do značné míry pominuly a ekonomická situace v domácnostech se zlepšila. Zároveň v souvislosti s politikou, geopolitickým vývojem a dlouhodobě slabou důvěrou v instituce přetrvává ve společnosti skepse.
Aktuální data naznačují, že lidé vnímají mírný posun k lepšímu.
„Je pravděpodobné, že tato negativní nálada ovlivnila celkové hodnocení roku 2024,“ uvedl STEM, podle něhož je na vině i mediální obsah akcentující negativní události a tím vyvolávající dojem krize.
„Tento mediální obraz může vyvolávat pocit, že celospolečenské problémy jsou závažné, i když jejich přímý dopad na každodenní život je relativně omezený,“ míní agentura.
Nejistoty trvají, ale je lépe
Do celospolečenského vnímání se krize, jako byla epidemie covidu, globální recese či válka na Ukrajině, promítají výrazněji než do osobního hodnocení. Agentura si povšimla, že v posledních pěti letech je rozdíl mezi hodnocením osobního života a celospolečenským pohledem nejvyšší a pohybuje se mezi 40 a 45 procentními body.
„Přesto lze říct, že v uplynulém roce došlo k mírnému nárůstu optimismu ve všech sledovaných indikátorech,“ konstatoval průzkum. Oproti roku 2023 klesl podíl lidí, kteří si předchozí období spojovali se strachem, obavami a nejistotou, na 26 procent. Pocit, že se vše ubírá správným směrem, má pětina populace (21 procent), což je nejvyšší číslo od covidu.
Anketa
„Přestože se česká veřejnost nadále potýká s nejistotami, například v oblasti cenové stability či geopolitické situace, aktuální data naznačují, že lidé vnímají mírný posun k lepšímu,“ shrnula analytička STEM Doris Borovcová.
Průzkum se uskutečnil v období 16. až 25. ledna a zapojilo se do něj 1034 respondentů.