Hlavní obsah

Loni chtěl Zeman po BIS seznam ruských agentů, nyní jich Česko 18 vyhostí

Novinky, jas

Prezident Miloš Zeman loni v listopadu požadoval po Bezpečnostní informační službě (BIS) jména ruských špionů v Česku. Chtěl také doložení operací ruských tajných služeb v ČR. BIS přitom Zeman dlouhodobě označuje za čučkaře a netají se touhou odvolat jejího šéfa Michala Koudelku. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom na základě informací tajných služeb v sobotu informoval o zapojení ruských zpravodajců do výbuchů ve Vrběticích.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Prezident Miloš zeman

Článek

Prezidenta, který je vrchním velitelem ozbrojených sil, zajímaly loni na podzim podle Radiožurnálu, který informaci přinesl, tři okruhy informací.

Šlo o podrobnosti o ruských vlivových a infiltračních operacích a jejich aktérech. Chtěl vědět i o jménech konkrétních ruských špionů, kteří na území ČR působí, a o identitě Čechů, kteří naopak spolupracují s ruskými zpravodajci.

Zájem měl rovněž o informace o možném praní špinavých peněz ruského organizovaného zločinu.

Podle senátora Jiřího Drahoše má nyní prezidentův loňský požadavek „mrazivé souvislosti”.

Na sobotní oznámení premiéra Hrad reagoval informací, že prezident je o celé záležitosti informován a ústavní činitelé postupují v součinnosti. Další vyjádření nicméně Zeman poskytne až příští týden. Vláda prozatím rozhodla o vyhoštění 18 Rusů, které považuje za spolupracovníky ruských tajných služeb.

Zeman BIS, která v posledních letech opakovaně varovala před aktivitami Ruska a Číny, označuje za čučkaře.

BIS mimo jiné uváděla, že na českém území dlouhodobě operují příslušníci a spolupracovníci všech ruských zpravodajských služeb: civilní rozvědky SVR, vojenské rozvědky GRU, vnitřní bezpečnostní služby FSB a Federální služby ochrany, přičemž důstojníci využívají diplomatického krytí, které jim poskytuje zdejší diplomatická mise.

Právě dva příslušníci GRU mají být zapojeni do výbuchů ve Vrběticích v roce 2014, při nichž zemřeli dva čeští občané.

V reakci na zveřejnění těchto informací poděkovala BIS za spolupráci Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) i dozorujícímu státnímu zástupci.

„Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci a ocenit razantní reakci premiéra a ministra zahraničních věcí. Takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Veškeré kroky v celé kauze byly koordinovány s cílem ochránit bezpečnostní zájmy ČR,” uvedl šéf BIS Michal Koudelka

Prezident opakovaně odmítl návrh vlády na jeho povýšení a netají se tím, že podle něj by měl být odvolán. Koudelka se vedení BIS ujal 15. srpna 2016, kdy v čele kontrarozvědky nahradil Jiřího Langa.

Foto: Petr Horník, Právo

Ředitel BIS Michal Koudelka

Koudelkovi v létě skončí pětiletý mandát. Vláda ho může prodloužit, nebo vybrat někoho jiného. Prezident může pouze vyjádřit doporučení. „Mým doporučením rozhodně nebude ponechání pana Koudelky na další funkční období v čele BIS,” uvedl již dříve Zeman.

Premiér Babiš za Koudelkou dlouhodobě stojí. „Nemám důvod ho měnit. Pan Koudelka dělá svou práci dobře a v tom se s prezidentem lišíme,” řekl Babiš loni na podzim. Koudelkovo povýšení na generála vláda navrhla pětkrát, Zeman to vždy odmítl.

Výběr článků

Načítám