Hlavní obsah

Listopadový průzkum: Po vítězství by sahaly SPOLU a ANO, změna nálad u PirSTAN

Praha

O první místo ve volbách do Sněmovny by se v listopadu přetahovala koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s hnutím ANO. Obě uskupení by získala 28 procent hlasů. Třetí by byla koalice Pirátů a STAN, kterou by volilo 17 procent Čechů. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

Článek

Do dolní komory by se podle volebního modelu ještě dostalo SPD s 9,5 procenta hlasů.

Zbylé strany by se stejně jako v říjnových volbách do Sněmovny přes pětiprocentní hranici podle průzkumu nedostaly. Nejblíž by podle modelu byla ČSSD se čtyřmi procenty.

Volební preference se tak od výsledků říjnových voleb změnily jen minimálně.

Zemanovy výhrady k jednomu kandidátovi trvají. Fiala věří ve vládu v polovině prosince

Domácí

Pokud by se strany nespojily do koalic, zvítězilo by v listopadu hnutí ANO s 27 procenty. Druhá by skončila ODS s 15,5 procenta a třetí STAN s 13 procenty. Do Sněmovny by se v tomto případě ještě dostala SPD (9,5 procenta), Piráti (osm procent) a TOP 09 (sedm procent).

Ostatní strany by už skončily pod pěti procenty, a to ČSSD se čtyřmi procenty, komunisté i KDU-ČSL s 3,5 procenta hlasů a Přísaha i Trikolóra s 2,5 procenta.

Změna u voličů Pirátů a STAN

Analytik agentury Kantar Pavel Ranocha upozornil, že se změnilo chování voličů obou koalic, tedy SPOLU a Pirátů a STAN.

„Voliči koalice SPOLU jsou té koalici věrní. To má za následek, že ty preference odpovídají součtu preferencí těch tří stran. U koalice Pirátů a STAN je situace velmi odlišná. Až třetina voličů Starostů by tuto koalici už nepodpořila. Zatímco ty ztráty před říjnovými volbami byly způsobeny odchodem voličů Pirátů ke koalici Spolu, tak nyní by ty ztráty šly zejména za voliči Starostů,” popsal.

Skoro polovina lidí má za ideální, aby vládu složily Spolu a PirSTAN

Domácí

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. listopadu a zúčastnilo se ho zhruba 1200 lidí. Do volebního modelu pro jednotlivé strany vstoupilo 950 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní.

Výběr článků

Načítám