Hlavní obsah

Lipavský: Diplomaté se do Sýrie vrátí co nejdříve

1:36
1:36

Poslechněte si tento článek

Jakmile bezpečnostní rizika v Sýrii pominou, čeští diplomaté se do Damašku vrátí, řekl po jednání s nejvyššími ústavními činiteli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Podle něj je však situace v zemi nejistá, protože po pádu Bašára Asada ovládá hlavní město nebezpečná organizace.

Foto: Novinky

Ministr zahraničí Jan Lipavský

Článek

„Pro nás je velkou prioritou bezpečí českých občanů, a dokud můžeme Čechům v zahraničí pomáhat, chceme mít na místě diplomaty. Samozřejmě nemůžeme riskovat životy našich lidí, a proto jsem přes víkend rozhodl o dočasném stažení našich diplomatických pracovníků. Hned, jak nám to situace dovolí, tak je tam vrátíme,“ řekl Lipavský po jednání na Hradě.

„Česko má dlouhodobě ambici mít diplomatické zastoupení v Sýrii a mít ambasádu v Damašku. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že se nic nemění na tom, že ta skupina HTS (Haját Tahrír aš-Šám), která Damašek ovládla, je označována za teroristickou organizaci. Tak musíme být velmi opatrní,“ uvedl s tím, že je dobrou zprávou, že „po 50 letech útlaku skončil kriminální režim, který byl neskutečně brutální“.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) zatím nelze vyvozovat z pádu režimu důsledky. „Je předčasné říct, jakým způsobem se bude Sýrie dál vyvíjet, jestli je to příležitost, nebo je to hrozba. Teď se dá říct, že z hlediska bezpečnosti Evropy je důležité, že nedochází k nějakému dalšímu odchodu Syřanů a migračnímu tlaku na Evropu. Naopak jsou signály, že se Syřané chtějí po pádu režimu Bašára Asada vrátit,“ uvedl.

Sýrie: Žádná amnestie pro ty, kteří vraždili a mučili

Blízký a Střední východ
Související témata:

Související články

Syrští rebelové spálili hrobku Háfize Asada

Syrští rebelové spálili hrobku bývalého prezidenta země Háfize Asada, otce svrženého Bašára Asada. Verifikovaná videa z místa ukazují ozbrojence pokřikující...

Výběr článků

Načítám