Hlavní obsah

Linka 116 016. Oběti domácího násilí se dovolají bezplatně a nonstop

Na evropské číslo pro oběti násilí na ženách se nově lze dovolat i v Česku. Vyškolené pracovnice budou na příjmu nonstop a pomohou obětem řešit krizové situace a třeba jim i zajistí nouzové ubytování. Centrum Rosa spustilo provoz linky v pondělí v rámci mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Foto: Marie Kuželová , Novinky

Linka pro oběti domácího násilí

Článek

„Linka 116 016 je bezplatná a dostupná nonstop, volat na ni lze i anonymně. Operátorky jsou pouze ženy, které jsou navíc speciálně vyškolené,“ sdělila vedoucí krizové pomoci Rosalin Branislava Marvánová Vargová.

Domluvit se je možné nejen v češtině, ale také anglicky a případně i ukrajinsky.

Centrum Rosa se zhostilo zřízení linky, kterou pro oběti domácího násilí určila Evropská komise, před dvěma lety. „Jsme velmi rádi, že pomůžeme potírat násilí v souladu s evropskou strategií a vládním akčním plánem,“ dodala Marvánová Vargová.

Rukou partnera nebo člena rodiny zemřelo loni 51 500 žen

Svět

Krizové centrum Rosy za poslední dva a půl roku zodpovědělo téměř devět tisíc dotazů týkajících se domácího násilí a pomohlo stovkám žen, které potřebovaly využít azylový dům. Dostupnost služeb v oblasti násilí na ženách je však podle organizace stále nedostačující.

„Obracejí se na nás ženy, které jsou ve vážném ohrožení, ale nejbližší centrum mají velmi daleko. Měli bychom mít až tisíc bezpečných míst pro oběti domácího násilí a máme jich devadesát,“ uvedla Marvánová Vargová.

Je třeba ratifikovat Istanbulskou úmluvu

Místopředsedkyně spolku Rosa Zdena Prokopová v souvislosti s problematikou upozornila, že se zřízením bezpečných míst mimo jiné počítá Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (Istanbulská úmluva). Česko ji sice podepsalo již v roce 2016, nicméně k její ratifikaci se stále nemá.

Usilovat o obnovení ratifikačního procesu se aktuálně pokusí vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Věří tomu, že by vláda i Senát mohly dokument projednat a také podpořit v prvním pololetí příštího roku.

Přílišný spěch, nastínil Fiala důvody odmítnutí Istanbulské úmluvy

Domácí

Výběr článků

Načítám