Článek
Na místě zasahuje stále vyšší počet hasičů, aktuálně jich je na 160. Pracují ve všech třech halách naráz, protože nosnice rychle hynou. Podle Bílého už virus zabil desítky tisíc slepic.
„Zvířata musíme rychle dostat pryč. A jednotlivé týmy posílat dovnitř podle toho, kde jsou vyšší úhyny,“ nastínil Bílý.
Hasiči, veterináři i brigádníci vynášejí mrtvou drůbež a také tu živou, kterou dávají do přepravních kontejnerů, do nichž se pak napustí oxid uhličitý.
Náročné jako požár v Hřensku. Hasiči pomáhají s utracením obřího chovu slepic s ptačí chřipkou
„V současnosti tady máme na 160 hasičů, včetně těch, kteří pomáhají s dekontaminací, vystrojením do ochranných pomůcek a podobně. Doteď jsme vynosili přes 470 tun kuřic, takže jsme zhruba v polovině,“ vyčíslil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Do akce jsou zapojení hasiči z celého Plzeňského kraje, dále z Karlovarska a speciálního záchranného útvaru z Jihlavy a Zbirohu.
Podle Bílého se už dokončují práce v hale číslo dva, kde nákaza propukla, a pozornost se přesouvá na zbylé dva prostory. „Do jednadvacátého ledna bychom měli všechno stihnout,“ doufá Bílý.
Potřeba bude všechny haly společnosti Česká drůbež důkladně umýt a několikrát vydezinfikovat.
„Obnova chovu by mohla začít v dubnu, ale jen v hale číslo dva. Už se do ní připravují nové kuřice. Nejdřív nasadíme pouze zkušební zvířata, asi pět tisíc. Budeme je 21 dnů pozorovat, jestli neonemocní. Pokud ano, znamená to, že virus uvnitř ještě zůstal,“ popsal zástupce ředitele.
Pro další dvě haly zatím nemá Česká drůbež přichystaná kuřata.
„Odchov trvá dvacet týdnů. Když se podaří chod farmy kompletně obnovit v prvním pololetí, bude to opravdu úspěch,“ doplnil Bílý. Odhadované škody se podle něj pohybují v řádech nižších stovek milionů korun.