Článek
"Divočáci se stahují do centra obce i do okolí. Nemají tu přirozeného nepřítele. Přestože je myslivci střílejí daleko více než v minulých letech, nedaří se stavy snižovat tak, jak bychom si představovali," uvedla Landová.
Podle radnice bude nyní možné proti divokým prasatům postupovat účinněji. Povolení od městského úřadu v Černošicích bylo získáno po mnohaletém úsilí a podle zástupců mníšecké radnice jde o výjimečnou záležitost i v rámci republiky.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
První odstřely jsou naplánovány od 21. do 24. března vždy od 20.00 do 4.00. Myslivci budou mít k dispozici mobilní kazatelnu neboli posed a kvůli bezpečnosti budou moci střílet pouze jedním směrem. Po této sérii odstřelů radnice úspěšnost celé akce vyhodnotí a rozhodne, jak dál.
Na bezpečnost budou dohlížet i strážníci s policií
"Musím říct, že jsou myslivci docela odvážní, protože je to docela rizikový odstřel, je to uprostřed obce. Takže podnikáme opatření, kdy jsme si vyhledali všechny sousedy v dosahu několika set metrů, kterým teď budeme zasílat upozornění o zákazu vstupu na louku Pivovárka," uvedla Landová.
Po městě budou na akci upozorňovat varovné plakáty. Radnice a myslivci budou při odstřelech spolupracovat i s policií a strážníky.
Přemnožená prasata v Mníšku volně chodí do centrálních částí města, mimo jiné na náměstí, k poště nebo prodejně Penny, ke škole i školce.
Poničené jsou louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů. Právě na nehonebních pozemcích jsou podle Landové největší škody. V minulosti město ve spolupráci s myslivci iniciovalo rozsáhlé koordinované naháňky na území sahajícím od Mníšku po Vltavu a od Zbraslavi za Dobříš a instalovalo také odchytové klece.