Článek
Klíčové slovo o dalším vyjednávání se soc. dem. bude mít 25členný celostátní výbor KDU-ČSL. Zatímco někteří členové celostátního výboru KDU-ČSL dávali během pátku najevo své ostré výhrady k rozhodnutí předsednictva lidovců, většina z lidovců odmítala zvedat telefony.
Proti účasti lidovců v menšinové vládě ČSSD s podporou KSČM jsou např. Marián Hošek z pražské organizace, olomoucký poslanec Jaroslav Kvapil, zlínský senátor Jiří Stodůlka a poslanec za Moravskoslezský kraj Jiří Carbol.
Stodůlka se ztotožňuje s názorem zlínské lidovecké organizace na odstoupení jejich předsedy Miroslava Kalouska z funkce. Místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) bude požadovat od Kalouska vysvětlení, jestli chtěla ODS opravdu změnit volební systém, jak to tvrdí ČSSD. Pokud se to nepotvrdí, není pro vládu ČSSD s lidovci.
Brno má vážné výhrady
Brněnská organizace KDU-ČSL je největší v zemi, v pátek se ostře ohradila proti postupu vedení. Šéf brněnských křesťanských demokratů Jan Holík uvedl, že se dobré věci nedají dělat špatnými prostředky.
Holík vyzval společně s místopředsedkyní brněnských lidovců Barborou Javorovou vedení strany v čele s Kalouskem k rezignaci. "Vedení KDU-ČSL jednalo v rozporu s tím, co strana dlouhodobě hlásá," uvedla Javorová.
Plzeň žádá Kalouskovu hlavu
Jako naprosto nepřijatelnou označilo vedení plzeňské organizace KDU-ČSL snahu Miroslava Kalouska přivést lidovce do vlády podporované komunisty.
"Je to neuvěřitelné, skandální. Popírá to, pro co jsme žili a co jsme hlásali," prohlásil na páteční tiskové konferenci v Plzni místopředseda městské organizace Jíří Lodr. "Požadujeme rezignaci předsedy Kalouska a byla by vhodná i rezignace celého předsednictva," dodal Lodr.
Jihočeši chtějí jednat
Jihočeská organizace KDU-ČSL se proti kroku předsedy Miroslava Kalouska jednat o možném vzniku menšinové vlády s ČSSD za tiché podpory KSČM jednoznačně nestaví. Právu to potvrdil v pátek těsně po poledni předseda krajského výboru KDU-ČSL Vladimír Pavelka.
"O nějaké bouři protestu nemůže být rozhodně řeč. Jde o věcnou diskusi. Za situace, kdy ODS řekla, že trojkoalice je mrtvá a nyní dokonce počítá s podporou KSČM při sestavení vlastní menšinové vlády, musíme i my věcně diskutovat o takových řešeních, která by byla přínosem pro celou Českou republiku," uvedl Pavelka.
V Praze hrozí někteří členové odchodem ze strany
Proti společné vládě lidovců s ČSSD za podpory KSČM se vyslovila i pražská organizace KDU-ČSL. Podle jejího předsedy Mariána Hoška někteří členové zvažují odchod ze strany, pokud se o takové vládě bude jednat.
"Připojím se k návrhu, aby vedení strany odstoupilo a byl svolán mimořádný sjezd," řekl Hošek v České televizi. Sám je členem celostátního výboru, který se odpoledne sejde.
Na odpor se postavil i Zlín
Krajský výbor KDU-ČSL ve Zlíně označil návrh na sestavení menšinové koaliční vlády ČSSD a KDU-ČSL tolerovaný komunisty za nepřijatelný. "Tento návrh prezentoval předseda strany bez předchozího projednání v příslušných stranických orgánech," řekl senátor a předseda krajského výboru KDU-ČSL ve Zlíně Jiří Stodůlka.
"Členové jsou pobouřeni případnou tolerancí koaliční spolupráce ČSSD a KDU-ČSL komunisty. Vedení překročilo mantinely pro vyjednávání," řekl Studůlka.
Zlínský krajský výbor požádal celostátní výbor, aby tuto variantu sestavení vlády odmítl. Zároveň vyzval Kalouska a celé předsednictvo KDU-ČSL, aby neprodleně rezignovali na své funkce. Požaduje rovněž okamžitou změnu vyjednavačů zastupujících lidovce v jednání o povolebním uspořádání.
I další lidovci neskrývají rozpaky
Z lidoveckého veletoče nebyla nadšená ani poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, jež vedla stranu do voleb právě ve Zlínském kraji. "Jsem překvapená a v šoku," sdělila Novinkám. Poslankyně uvedla, že nechce vyzývat předsednictvo strany k odstoupení, ale s návrhem na vznik menšinového kabinetu ČSSD s KDU-ČSL s podporou komunistů nesouhlasí.
I další významný lidovecký politik, kterým je exposlanec a exministr obrany Vilém Holáň, byl zaskočen turbulencemi v postojích špiček KDU-ČSL. "Je to katastrofa, příčí se to všemu, co jsme dosud hlásali," řekl Novinkám Holáň. Podle něj by situaci pomohlo, pokud by vedení KDU-ČSL dalo k dispozici své funkce.
Smíšené reakce z dalších regionů
Také v ostatních krajích vyvolalo Kalouskovo rozhodnutí mezi místními lidovci rozruch. Například okresní šéf KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda Liberecku uvedl, že jakákoliv vláda podpořená komunisty je pro něj nepřípustná.
Lidovecký kandidát do Senátu v Plzeňském kraji Jaroslav Lobkowicz zvolil smířlivější tón. "Nevadila by mi tichá podpora KSČM. Když bude jen tichá... Asi by nám hodně lidí nadávalo, ale vedení KDU-ČSL deklarovalo, že bude jednat s každou demokratickou stranou a ČSSD takovou stranou je," řekl Lobkowicz.