Hlavní obsah

Lidické ženy opouštějí bojovníky za svobodu kvůli Bobošíkové

Lidické ženy opouštějí lidickou organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu. Důvodem je úterní zvolení bývalé novinářky a političky Jany Bobošíkové do čela organizace. Ženy se obávají toho, že by tuto funkci mohla Bobošíková využít ke svému zviditelnění, uvedla členka kladenské organizace Českého svazu bojovníků za svobodu a vnučka lidické ženy Klára Kalibová.

Foto: Milan Malíček, Právo

Jana Bobošíková

Článek

Organizaci opouštějí Miloslava Kalibová, Jaroslava Skleničková a Milada Cábová. Jde o poslední tři žijící dospělé svědkyně lidické tragédie. „Na sklonku svých životů si nepřejeme, aby lidický odkaz byl předmětem její (Bobošíkové) politické kariéry. Přály bychom si, aby reprezentace Českého svazu bojovníků za svobodu byla převzata především mladou generací a těmi, kteří uchování památky na Lidice chápou jako službu a odkaz protiválečné lidskosti,” stojí v prohlášení lidických žen.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle předsedkyně kladenské okresní organizace svazu bojovníků za svobodu Gabriely Havlůjové se odstoupení žen dalo očekávat. „Už když paní Bobošíková vstupovala do lidické organizace, protestovala jsem a kritizovala jsem její xenofobní výroky,” řekla Havlůjová. Podle ní by svaz měl v dnešní době bojovat nejen proti fašismu, ale také proti rasismu a xenofobii.

V lidické organizaci svazu už několik měsíců trvají spory ohledně plánovaného památníku letcům Josefu Stříbrnému a Josefu Horákovi, pocházejícím z Lidic. Někteří lidé jsou totiž přesvědčeni o tom, že kvůli nim nacisté v roce 1942 obec vypálili. I tento spor byl důvodem, proč dosavadní předseda lidické organizace Pavel Horešovský odstoupil. Zatímco rodina Miloslavy Kalibové usiluje o vybudování památníku, on jeho vznik nepodporoval.

Bobošíková tvrdí, že do sporu o pomník Horákovi a Stříbrnému zasahovat nechce, protože to je mimo její kompetenci.

Nacisté v Lidicích 10. června 1942 zastřelili 173 mužů. Ženy byly internovány v koncentračním táboře v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po skončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Výběr článků

Načítám