Článek
„Bez atentátu na Heydricha a obětí Lidic by se možná naše svoboda nevrátila,“ připomněl souvislosti Duka. Obec vypálili nacisté jako mstu za atentát na protektora Reinharda Heydricha provedený Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem.
Ačkoli i nacisté věděli, že jejich pátrání po atentátnících se dostalo do slepé uličky a souvislost s Lidicemi neexistuje, i tak, patrně ve strachu z trestu za neschopnost odhalit skutečné aktéry, provedli v Lidicích hrůzné činy.
Lidický farář byl varován, přesto zůstal a zemřel
Do obce vtrhli 10. června 1942. Shromáždili lidické muže a 173 jich hned popravili na statku rodiny Horákových. Ženy a děti odvezli do budovy kladenského gymnázia.
Děti do jednoho roku věku poslali do pražského sirotčince, jen tři děti vybrali na poněmčení, jednu dívku však po pár dnech vrátili a stihl ji stejný osud jako drtivou většinu ostatních. Dvaaosmdesát dětí zavraždili v plynovém autě.
Ženy pak nacisté poslali do koncentračního tábora. Po válce se jich vrátilo 134 a život se podařilo zachránit jen 17 dětem.
Duka v průběhu mše věnoval ukrajinskému městu Buča obraz. „Je to variace Madony svatovítské, předávám jej velvyslanci Ukrajiny jako symbol solidarity s lidmi, kteří jsou vražděni v rámci agrese na ukrajinských frontách,“ uvedl Duka. Další dva obrazy přislíbil pro kostely v Kyjevě.
„Bohužel dnes máme na Ukrajině desítky a stovky Lidic, podpora, kterou nám vyjadřujete, je pro nás důležitá,“ uvedl velvyslanec Jevhen Perebyjnis.
Po mši následovalo pokládání věnců a kytic k hromadnému hrobu lidických mužů a také položení květin u památníku dětským obětem.
Pietní akce se účastní mnozí představitelé vlády i obou komor parlamentu a mnoho zahraničních delegací.