Článek
Alžběta II. zemřela ve čtvrtek odpoledne ve svých 96 letech. Buckinghamský palác nejprve informoval o jejím špatném zdravotním stavu, večer pak oznámil úmrtí panovnice.
Alžběta II., odešla nejdéle vládnoucí britská panovnice
Krátce na to se začaly objevovat květny a svíčky i u britské ambasády v Praze.
Město nyní řeší zřízení oficiálního pietního místa či případné vystavení kondolenční knihy. „V tomto případě je zatím na podobná rozhodnutí příliš brzy. Budeme však postupovat striktně dle protokolu a případně také v součinnosti s vládou České republiky,“ sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Na počest britské panovnice dostala v noci na pátek Petřínská rozhledna zvláštní nasvícení. „Tuto noc bude na její počet svítit Petřínská rozhledna v britských barvách,“ oznámil ve čtvrtek večer pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Petřínská rozhledna umožňuje nasvícení v různých barvách kontrolované počítačem. V minulosti město možnost využilo například k uctění obětí teroristických útoků, magistrát také pravidelně nasvícením připomíná různé svátky nebo světové dny.
Služba monarchii, pokora, vznešenost. Reakce českých politiků na úmrtí Alžběty II.
V souvislosti s úmrtím si veřejnost i politici připomínají návštěvu královny v Praze v březnu 1996. Byla to první oficiální cesta britského panovníka na území Čech a Moravy v tisícileté historii vztahů obou zemí. Do Česka ji pozval tehdejší prezident Václav Havel a během návštěvy královna zavítala i do Brna.
Po příletu do Prahy 27. března 1996 předala tehdy sedmdesátiletá Alžběta II. svému hostiteli, prezidentu Václavu Havlovi, velkokříž britského Řádu Lázně, jedno z nejvyšších britských vyznamenání.
Havel dekoroval královnu Řádem bílého lva první třídy s řádovým řetězem, který přísluší jen hlavám států.
První pražskou pamětihodností, kterou si v úvodu návštěvy královna a vévoda z Edinburghu prohlédli, byl Karlův most. Královský pár se pozdravil s Pražany a návštěvníky hlavního města.
Vyvrcholením prvního dne návštěvy byla večeře na Pražském hradě, během které se v přípitku královna zmínila o mnichovské dohodě jako o „jediném stínu“, který česko-britské vztahy zatěžuje.
Novým britským králem je Charles
Následující den se královna setkala s tehdejším premiérem Václavem Klausem a předsedou Poslanecké sněmovny Milanem Uhdem a navštívila také Brno, kde ji, stejně jako v Praze vítaly davy nadšených lidí.
Poslední den návštěvy si prohlédla pražskou Staroměstskou radnici a Pražský hrad, seznámila se s prací české pobočky Britské rady a v Betlémské kapli se setkala s britskou komunitou v Praze.
Osobně se také pozdravila s vdovami po českých letcích, kteří za druhé světové války sloužili v britském letectvu.