Článek
Přestože se nekonaly jiné volby, k referendu přišel dostatečný počet voličů, téměř polovina (49,5 %) ze všech v seznamech. Podle zákona je k platnosti rozhodnutí v místním referendu potřeba účast alespoň 35 %.
Ano na otázku po závazku radnice vystupovat proti snahám majitelů pozemků o jejich zhodnocení, a to skupiny společností pod názvem Spolumajitelé, se vyslovilo 1068 (96 %) hlasujících. A to přes poměrně vypjatou kampaň před referendem.
Jednoznačná odpověď zazněla i na druhou otázku, a sice, zda má radnice na pozemcích, které už stavební jsou, omezit zástavbu pro bydlení pouze na rodinné domy o nejvýše dvou nadzemních podlažích. Pro se vyslovilo 1026 (přes 92 %) hlasujících.
Podle volební komise tak byla splněna u obou otázek i druhá podmínka zákona, a to aby se pro výslednou odpověď vyslovila alespoň čtvrtina ze všech voličů v seznamu.
„Občané nejsou bezmocní“
Referendum vyvolaly spolky a opozice nespokojené s tím, jak vychází vedení radnice v čele s Lenkou Kadlecovou (Sdružení pro Lipence) vstříc soukromému zájmu. „Výsledek referenda je naprosto jasný signál pro vedení Lipenců i developery a je ohromující. Myslím, že Postavme se za Lipence může být v mnohém vzorem pro ostatní, že občané nejsou bezmocní, ale mohou aktivně ovlivnit osud místa, kde žijí,“ uvedla zastupitelka Ludmila Zájedová (Za lepší Lipence).
Místní předpokládají, že vedení radnice i celého města bude nyní respektovat vůli občanů. Podle městské zastupitelky Evy Tylové (Piráti) by zástavba polí a luk východně od Lipenců mohla zdvojnásobit či ztrojnásobit současný počet obyvatel. „Zástavba je i v rozporu s metropolitním plánem, který v těsné blízkosti plánuje příměstský park Soutok,“ konstatovala Tylová.
Lipenecká radnice na svém webu pouze konstatovala, že výsledek referenda platí.