Hlavní obsah

Lidé ušetřili. Přes 5000 policistů na protest řešilo přestupky místo pokut domluvou

Více než pět tisíc policistů napříč celou republikou se v pondělí zapojilo do prvního dne protestní akce, která má varovat před nedostatkem příslušníků a také jejich špatným platovým ohodnocením. Protest by měl trvat týden. Řadu mírných přestupků, u kterých není nutné uložit pokutu, především těch dopravních, tak policisté řešili pouze domluvou a vysvětlováním občanům, jak špatná situace uvnitř sboru je.

Foto: Policie ČR

Policisté se do týdenních protestů zapojují mimo jiné vyvěšením loga této akce na služebnách či v autech.

Článek

Novinkám to v pondělí odpoledne potvrdil organizátor této nijak koordinové protestní akce, místopředseda odborové organizace bezpečnostních sborů a zároveň zástupce vedoucího místního oddělení písecké policie Martin Červenka.

„Klidně to mohlo být přes pět tisíc lidí. Nejvíc samozřejmě i podle obrovského počtu policistů bylo v Praze. Přidávali se ale i z míst, o kterých jsem v životě neslyšel,“ řekl na dotaz redakce Červenka. V ulicích slouží v Česku asi 38 tisíc policistů.

Naopak policejní prezidium informace o tom, kolik policistů se do akce zapojilo, podle jeho mluvčího Jozefa Bocána nemá, protože protesty jsou věcí odborářů jako jejich organizátorů.

Počty policistů, kteří se protestů zúčastní, se podle Červenky průběžně mění ruku v ruce s tím, jak si příslušníci a hlídky předávají služby. Akce má pokračovat až do pátku.

„Někdo se tedy zapojil dneska, někdo tak učiní zítra. Jinak první den akce vnímám velmi pozitivně. Dostal jsem obrovské množství zpráv a fotek, jak se policisté zapojují různě po republice. Ať už osvětou, kdy občanům vysvětlují, že tady bojujeme kromě jiného i za jejich bezpečí. Přestupky, kde to lze, policisté řeší domluvou, a nikoli pokutou,“ uvedl Červenka. Domluvu místo pokuty používají v drtivé většině u dopravních přestupků.

Závažné věci nepřehlížejí

Druhým dechem ale doplnil, že policisté zároveň plní své zákonné povinnosti a zaznamenávají veškerá protiprávní jednání.

Foto: Policie ČR

Policejní protesty

„Určitě nepřehlížíme závažné přestupky. Tam, kde to nelze řešit domluvou, přestupek běžně zaznamenáme, uložíme pokutu anebo věc předáme do správního řízení. Na prvním místě vždy bude občan, takže nějaké ohrožení života a zdraví nelze vůbec připustit,“ odmítl organizátor akce, že by se příslušníci řádně nevěnovali svým povinnostem.

Nesmějí stávkovat

Policisté nesmějí podle zákona stávkovat, proto odboráři a organizátor Červenka zvolili tuto formu protestů, která neporušuje zákon, pokud tedy nebudou řešit domluvou i závažnější přestupky, kde už to legislativa neumožňuje.

Zatím se tak prý ale nestalo, o čemž svědčí i skutečnost, že si během pondělka nikdo na jejich postup nestěžoval.

„Do současné doby jsme nezaznamenali jakékoliv stížnosti, které by měly souvislost s protestní akcí, která odstartovala během dnešního dne. Jsme si jisti, že naše kolegyně a kolegové dobře vědí, které vybrané přestupky lze řešit domluvou a kdy je tak tento způsob vyřízení protiprávního jednání zcela legitimní. Nepředpokládáme proto, že by se kdokoli odchýlil od stanoveného zákonného rámce,“ sdělil k tomu Novinkám mluvčí prezidia Bocán.

I přesto ale Červenka podle svých slov obdržel od nadřízených vytýkací dopis, v němž se podle něj píše o tom, že touto akcí může vyvolat nedůvěru občanů v policii. To však v pondělí odmítl s tím, že lidé naopak příslušníkům vyjadřovali v průběhu dne svou podporu.

Příští týden bez pokut. Na protest je nebudou vybírat tisíce policistů

Domácí

Výběr článků

Načítám