Článek
Z ústavních činitelů se tryzny účastnili například předseda vlády Andrej Babiš (ANO), místopředseda poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD), nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Mladičká učitelka zachránila tisíce židovských dětí nacistům přímo před nosem
Ten v hlavním projevu varoval před vytrácením pojmů solidarita a humanita. Evropou podle něj procházejí tisíce lidských bytostí, které hledají ochranu před novými zvěrstvy páchanými opět na základě zrůdných ideologií a nenávisti, uvedl předseda ÚS.
„Pohled na mrtvé děti, vyplavené spolu s rodiči na středomořské pláže, obsazené evropskými turisty, je pro naši civilizaci zahanbujícím mementem, které nelze ospravedlnit snahou o vykoupení špatného svědomí miliardami posílanými autoritativním režimům," dodal.
Americký astronaut předal kresbu židovského chlapce muzeu v Terezíně
Rychetský se obává, že slova jako solidarita a humanita se začaly vytrácet z veřejného prostoru. „Chci je právě z tohoto místa a při této příležitosti připomenout," řekl předseda ÚS.
S emotivním projevem vystoupil i pamětník, bývalý vězeň terezínského ghetta Hanuš Hron, který zavzpomínal po letech utrpění na poslední den války, kdy při opuštění brány ghetta pochopil, že je konečně volný a svobodný.
Zřejmě poslední dozorce z nacistického lágru vyslechl verdikt. Obětem se omluvil
Loni pořadatelé vzpomínkovou akci přeložili kvůli epidemii na říjen, v létě rozhodli, že se bude konat bez účasti veřejnosti, a nakonec ji definitivně zrušili. Neuskutečnila se tak poprvé od roku 1946.
Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155 000 Židů z celé Evropy. Na 117 000 z nich se nedožilo osvobození.
Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo 32 tisíc mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.