Článek
„Lidé šetří vodou a méně ji ohřívají, protože je to drahé, což bohužel může znamenat, že se může legionella více množit,“ vysvětlil pravděpodobnou příčinu vzrůstajícího počtu nemocných předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý.
Skromných patnáct případů odhalili hygienici od ledna do začátku listopadu v roce 2008. Od té doby počty narostly. V roce 2015 za stejné období odhalili 104 případů, o tři roky později kolem 180 a loni bylo zaznamenáno 267 případů. Letos už napočítali 523 nemocných, což je za poslední víc než dekádu rekord.
Legionelóza zasahuje především dýchací cesty a poškozuje plíce, projeví se hlavně u lidí s oslabenou imunitou. Člověk se podle Dlouhého nakazí vdechnutím částeček infikované vody například při koupeli. Přenos nemoci z jednoho člověka na druhého zaznamenán nebyl.
Lidé šetří na ohřevu vody. Kvůli legionelóze letos zemřelo už 17 lidí
„Průběh nemoci je velmi těžký. Nemocní jsou hospitalizováni kvůli oboustrannému poškození plic a nedostatku kyslíku. Pacient často končí na jednotce intenzivní péče i na ventilátoru. Nemoc může být fatální pro osoby oslabené předchozí nemocí dýchacích cest nebo seniory,“ zdůraznil Dlouhý.
Většímu riziku nákazy čelí lidé žijící ve starých domech a také v místech, kde voda dlouho stála a pak se nedostatečně ohřeje. „Bakterie jsou především tam, kde je stojatá voda s nedostatečnou teplotou. Vesměs jde o starší rozvody vody, nebezpečné jsou také boční větve trubek, které se tak často nepoužívají a bakterie se v nich množí,“ řekl Dlouhý.
Nesnižovat teplotu vody v bojleru
Preventivním opatřením jsou podle lékaře rekonstrukce vodovodních rozvodů a odstranění slepých ramen. Proti bakteriím je vhodné bojovat i pravidelným pouštěním horké vody nebo promýváním trubek vodou s přidanou dezinfekcí.
„Riziko množení bakterií druhu Legionella významně narůstá při teplotách pod 45 °C. Teplota vody v jakémkoli typu zásobníku by se měla ideálně pohybovat kolem 50 až 60 °C, s možností přihřátí nad 70 °C, při které tyto bakterie hynou,“ vysvětlila Právu Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
„Není vhodné příliš snižovat teplotu v bojleru, zvláště pokud není jasné, v jakém stavu jsou rozvody,“ dodala. Při nízkých teplotách pod 20 °C bakterie sice přežívají, nemohou se však rozmnožovat a jsou neškodné.
Lékaři upozorňují, že za zvýšeným počtem případů může být i lepší diagnostika nemoci a její odhalení.
„Nyní máme k dispozici moderní diagnostické metody založené na PCR, podobně jako u covidu. Lékaři mají o legionelóze povědomí a při závažném průběhu plicních onemocnění pacienty testují,“ uvedl Dlouhý.
Včasná diagnóza je klíčová kvůli nasazení vhodné léčby. „Legionelóza se léčí úplně jinak než běžné zápaly plic. Je nutné zvolit odlišná antibiotika, která na bakterii působí,“ řekl Dlouhý.
Prevence nákazy legionelózou podle SZÚ
- Udržování teplé vody na 50 a více stupních redukuje riziko šíření legionelly ve vodovodním systému
- Pravidelné zahřátí vody v boileru na vyšší teplotu – termická dezinfekce 70 °C
- Studenou vodu udržovat pokud možno při teplotě nižší než 20 stupňů - bakterie přežívá, ale nerozmnožuje se
- Odpouštění vody, ne zprudka, aby nevznikal aerosol - zejména při delší nepřítomnosti
- Pravidelná péče a dezinfekce: sprchy, kohoutky, whirpool, chladicí věže, fontánky, pítka, nádoby na pitnou vodu atd.
- Pokud nejsou používány: vypustit, mechanicky vyčistit, vysušit
- Odstraňovat vodní kámen, usazeniny, rez a pravidelně odstraňovat biofilm