Článek
Internetovou terapii naleznou zájemci zde.
"U lidí, kteří program dokončí, je úspěšnost velmi vysoká. Dosahuje asi 80 procent," uvedl v pondělí na tiskové konferenci výkonný ředitel organizace Jiří Richter. Náklady na on-line léčbu jednoho klienta budou podle něj asi desetkrát nižší než výdaje na léčbu v terapeutické komunitě a pětkrát nižší než na ambulantní služby. Pohybovat se budou zhruba kolem 10 tisíc korun.
Uživatelé si mohou na webu udělat nejdřív test s 16 otázkami. Podle výsledků dostanou doporučení k dalšímu postupu či k případné on-line léčbě. Do ní se budou moci zaregistrovat. Zhruba osm až deset týdnů s nimi bude po chatu komunikovat odborník, pomůže jim užívání zvládat a předcházet mu.
Nejčastěji užívané nelegální drogy
Autoři projektu si dopředu ověřovali, zda by o takovou službu byl v Česku zájem. Za rok a půl si zkušební test udělalo téměř 11 tisíc lidí. Na celkem 23 procent z nich nemělo kouření marihuany žádné dopady. U zhruba 64 procent pravidelných kuřáků marihuany se objevily potíže, ale ne zásadní. Větší problém mělo 13 procent osob, tedy celkem 1402, upřesnil Josef Šedivý z Drogového informačního centra Sananimu.
Konopné látky patří v Česku k nejčastěji užívaným nelegálním drogám. Podle výroční zprávy o užívání drog za loňský rok se jich v zemi ročně spotřebuje kolem 21,4 tuny. V životě je vyzkoušela zhruba čtvrtina lidí - víc muži než ženy.
V posledním roce marihuanu užila skoro desetina dospělých. Zkušenost s drogou má podle školních studií i čtvrtina až třetina patnáctiletých. Mladí Češi tak patří v Evropě k rekordmanům v užívání, ve srovnání s evropskými vrstevníky také víc podceňují rizika. V posledních letech se situace mírně zlepšuje.
Podle zjištění národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti by vážnější potíže kvůli užívání konopí mohlo v Česku mít kolem 80 tisíc lidí.