Článek
Velvyslanec nedorazil, podle pořadatele Tomáše Peszynského ho zvali, ale ve svém rozvrhu nenašel čas. Schapiro nejspíš jako velvyslanec v Praze skončí po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se úřadu ujme 20. ledna.
Lidé, kteří se sešli poblíž Karlova mostu, zazpívali pro Schapira píseň Škoda lásky. Dílo českého skladatele Jaromíra Vejvody z roku 1927 se stalo populární mezi vojáky za druhé světové války, bylo přeloženo do mnoha jazyků. Stalo se také symbolem osvobození části Československa v roce 1945 americkou armádou.
Vzpomínalo se i na Zemanovu kritiku
Zazněla také píseň Goodbye Andrew (Na shledanou, Andrew), kterou pro něj pořadatelé složili. V českém textu se zmiňuje například to, že velvyslanec je příjemný chlapík nebo že si možná vzpomene na červené trenýrky. Ty jsou symbolem odpůrců prezidenta Miloše Zemana, který Schapira několikrát ostře kritizoval.
Obě písně a vzkazy pro velvyslance pořadatelé natočili. „Nasdílíme video na facebookovou stránku velvyslanectví. Víme, že si takových vzkazů všímají,” řekl Peczynski. Poblíž místa happeningu stáli čtyři Schapirovi odpůrci s nápisem Vezmi si je všechny s sebou, jeden z nich měl na kabátě odznak iniciativy Islám v ČR nechceme.
Schapiro byl spjat s Obamou
Schapiro je stejně jako zhruba třetina amerických ambasadorů takzvaným politickým velvyslancem. To znamená, že ho do úřadu vyslal přímo prezident Barack Obama na základě osobního vztahu. Podle bývalého velvyslance v USA Alexandra Vondry je obvyklé, že tito političtí velvyslanci zpravidla na funkci s příchodem nového prezidenta rezignují.
Krátce po Trumpově zvolení prezidentem se začalo mluvit o tom, že by Schapira mohla nahradit bývalá žena nastupujícího prezidenta Ivana Trumpová, rozená Zelníčková, která pochází ze Zlína. Přimlouval se za ni u Trumpa i český prezident Miloš Zeman. Trumpová zájem stát se velvyslankyní v Česku potvrdila.