Článek
Za ohroženou považuje v České republice demokracii 58 procent lidí, obavy nemá 29 procent dotázaných. Největší obavy mají starší lidé a častěji i voliči současné opozice.
Pohledy lidí na demokracii se různí. Podle 46 procent lidí je vždy lepší než autoritářské způsoby vlády. Dalších 26 procent vnímá její výhody s výhradami. Autoritářský režim by za určitých okolností preferovala desetina lidí a jedno procento jej vnímá jako ideální způsob vlády.
„Češi a Češky si pod pojmem demokracie nejčastěji představí svobodu. Svobodu vyjadřovat svůj názor či řídit svůj život. Demokracii si lidé také spojují s vládou lidu a volbami. Na druhou stranu přibližně desetina zastává i spíše negativní postoje a výklady spojené s demokracií. Ve většině případů se jedná o kritiku současného fungování systému v České republice, kritiku kroků současné vlády či zklamání z toho, jak se celkově vyvinul polistopadový vývoj,“ připomněla agentura.
Ty vole, ti mu dávaj! Rekonstrukce pochodu ze 17. listopadu s dobovými řečmi estébáků
Za největší riziko pro demokracii v ČR lidé označili neschopné a nekvalitní politiky. Vnímají je tak tři čtvrtiny (77 procent) dotázaných. O něco méně (74 procent) považuje za riziko korupci. Podle 71 procent pak představuje nebezpečí pokles důvěry v demokratické instituce.
Kolem šedesáti procent dotázaných označilo za riziko dezinformace, nárůst populismu a extremismu, geopolitické okolnosti i vliv cizích států, případně přístup kabinetu při řešení problémů společnosti.
Průzkum proběhl od 5. do 12. listopadu a zapojilo se do něj 1306 respondentů.