Hlavní obsah

Lidé po změně pohlaví již nemusí v ČR bojovat o vydání nových vysokoškolských diplomů

Brno

Po letech končí potíže lidí, kteří byli po změně pohlaví nuceni žádat na univerzitách, coby jejich absolventi, o vydání nových diplomů s novými jmény. Některé ze škol je i přes žádost ministerstva o vstřícnost odmítaly vydávat. Někteří tak po změně pohlaví nemohli vykonávat povolání, kvůli kterému studovali. Neměli jak prokázat dosažené vzdělání.

Foto: KVOP

Ombudsman Stanislav Křeček

Článek

Na popud ombudsmana Stanislava Křečka, který se těmito případy zabýval, se podařilo prosadit do novely zákona o vysokých školách platné od počátku března, aby diplomy dostávali lidé po změně pohlaví na vyžádání na svá nová jména a rodná čísla, a to navíc zdarma.

„Považovali jsme za zcela nevhodné, aby lidé, kteří dle platných právních předpisů prošli změnou pohlaví (mají nové rodné číslo, jméno a příjmení), museli své dosažené vzdělání potenciálním zaměstnavatelům prokazovat doklady, které neodpovídají jejich úřednímu pohlaví ani vzhledu. Nyní by již takové případy nastávat neměly,“ sdělil Novinkám ochránce.

Na první pohled jde jen o jednoduchou záležitost. Občan po změně pohlaví zjistí, že je mu jeho dosavadní vysokoškolský diplom k ničemu, protože je vystaven na jiné jméno. S veškerými doklady ke své původní i nové identitě se dostaví na univerzitu, kterou kdysi absolvoval, a tam mu bez potíží vydají zcela nový diplom o dosaženém vzdělání znějící na aktuální jméno.

Pro mnohé školy to byl oříšek. Přestože rektoři univerzit v ČR byli požádáni o shovívavost v těchto případech, někteří úředníci odmítali diplomy vydávat, nedělo se tak. Ombudsman se setkal s případem, kdy mu ze studijního tvrdili, že „k něčemu takovému nemají zákonné zmocnění“.

Nepomohl ani dopis ministerstva

Ochránce se začal touto tematikou podrobně zabývat v roce 2017, kdy se na něj obrátila transgender absolventka vysoké školy, která byla v procesu změny pohlaví. Napsala na studijní oddělení školy, kterou absolvovala, s tím, zda jí po úřední změně jména a rodného čísla vydají nový diplom s aktualizovanými údaji znějícími nikoli na muže, ale na ženu. Dostala odpověď, že „nikoli, poněvadž na diplomu musejí být uvedeny údaje platné v době absolvování studia“.

Stěžovatelka se tak dostala do situace, že bude muset předkládat při žádosti o zaměstnání starý diplom znějící na mužské jméno a neustále všem kolem situaci vysvětlovat. Nejenže jí to vadilo psychicky, ale byla tak diskriminována při hledání práce.

„Byla také smířena s tím, že v některých situacích ze strachu raději diplom nepředloží, tedy bude fakticky odkázána na pozice určené pro uchazeče s nižším dosaženým vzděláním,“ vysvětlil veřejný ochránce práv.

Ombudsman věc řešil s ministerstvem školství. V roce 2018 dokonce zaslalo rektorům vysokých škol dopis s prosbou, aby v případě obdobných žádostí školy nové diplomy se změněnými údaji absolventům vydávaly. Praxe však ukázala, že se tak dělo ojediněle.

„Především od lidskoprávních spolků a vysokoškolských ombudsmanů jsme dále dostávali informace o tom, že některé školy zůstávají rigidní a upravené diplomy absolventům po změně pohlaví nevydávají,“ uvedl mluvčí ombudsmana Václav Rendl. Nyní již postup stanoví zákon.

Výběr článků

Načítám