Hlavní obsah

Lidé, mějte rozum! V krmelcích nacházejí myslivci i bramborový salát nebo cukroví

3:24
3:24

Poslechněte si tento článek

Veřejnost, která má snahu při návštěvě lesů přinést zvěři něco na přilepšenou, vyzývají myslivci k používání zdravého rozumu. Hlavně v příměstských lokalitách se podle nich po Vánocích často stává, že lidé dávají do krmelců i stravu, která může zvířatům ublížit. Objevily se i případy, že tam dali bramborový salát, vánočku či plesnivé obilí.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Mrkev, jablka, ale třeba i kaštany nebo obilí. Tak má vypadat strava pro zvěř (ilustrační foto).

Článek

„Opakuje se to rok co rok, během každých Vánoc a mezi svátky. Lidé nosí nevhodnou stravu nejen do krmelců, ale setkáváme se s tím, že například rozvěšují cukroví po stromech ve snaze přikrmovat sýkorky. Vánočky a různé sladké pečivo se v krmelcích objevují každoročně a to je opravdu špatně,“ posteskl si například předseda Mysliveckého spolku Havířov Václav Přeček.

Problém s neukázněnými lidmi mívají také v ostravském Bělském lese, který se nachází na hranici několika velkých sídlišť, takže v lese je během volných dnů velký pohyb lidí. V lese je rozmístěno několik krmelců, kam si rodiny s dětmi zvykly chodit. Pro některé rodiny jde doslova o vánoční rituál, a tak myslivci radši během tohoto období chodí krmelce kontrolovat častěji.

„Lidé do krmelců pravidelně přinášejí i nevhodnou stravu, naštěstí ale nejde o žádný masový jev, v minulosti to bylo horší, lidé jsou možná uvědomělejší,“ poznamenal předseda mysliveckého sdružení v ostravské městské části Stará Bělá Vladimír Kunz.

Po policejních střelcích zůstalo na severu Čech 44 zabitých divočáků. A naštvaní myslivci

Domácí

„V minulých letech jsme v krmelci v Bělském lese po Vánocích objevili bramborový salát. Dokonce jsme tam jednou našli i tlačenku,“ zavzpomínal.

Obecně myslivci pomoc veřejnosti při zimním přikrmování zvířat vítají a zároveň se snaží apelovat na veřejnost různými formami osvěty. Velmi účinné jsou prý hlavně přednášky ve školách i školkách, kde se snaží myslivci dětem vštěpovat zásady správného chování v lese.

„Dětem ve školách a ve školkách říkáme, co do krmelce patří a co tam rozhodně nepatří. Doporučujeme hlavně obilí, jako je ječmen a oves, ale také jablka. Nesmí jich být ale v tomto mrazivém počasí moc, protože když mrzne, začnou se rychle kazit a mohla by zvířatům ublížit,“ řekl Václav Přeček.

Pozor na plíseň

Dobré jsou podle něj také kaštany, které lidé mohou dávat nejen do krmelců, ale třeba i ke kořenům stromů. „Vůbec pak nevadí, když trochu nasněží, protože srny to tam najdou, a naopak u kaštanů je dobré, když trochu navlhnou,“ řekl Václav Přeček.

Dodal, že zvěři neuškodí ani bílé pečivo, jako jsou rohlíky nebo chleba, v žádném případě ale nesmí být navlhlé, protože pak velmi rychle chytá plíseň. „Když už pečivo, tak spíše v menším množství a dobře usušené, například na radiátoru,“ dodal myslivec.

Myslivci také na lidi apelují, aby do lesů nenosili zkažené obilí. „Někteří lidé si možná řeknou, že když je obilí trošku plesnivé, tak to nevadí a pro zvíře je to dobré. To je ale velký omyl, zkažené obilí může být pro zvěř smrtelné. I takové případy jsme bohužel v minulosti řešili, naštěstí v posledních letech už je to lepší a lidé snad už dostali rozum,“ dodal Přeček.

„Raději začneme včelařit.“ Myslivci se obávají pokut, které jim chce rozdávat stát

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám