Hlavní obsah

Lidé budou muset na prezidentské petici uvádět i číslo občanky

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Změna, kterou ve středu schválil Senát většinou pouhých dvou hlasů, má omezit možnost vyřazení kandidátů kvůli neuznaným podpisům. Nadále jich bude muset být nejméně 50 tisíc.

Foto: MVČR, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Novela má podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyhovět požadavku Ústavního soudu, který doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů na petici a zároveň upravit ověřování jejich pravosti.

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) se ale obávala, že chybovost podpisů bude mnohem vyšší. Mnozí lidé si podle ní budou čísla průkazů vymýšlet a sběrači podpisů nebudou mít právo si čísla ověřovat, míní Wagnerová. Chtěla novelu zamítnout, k čemuž se připojili i někteří členové z klubů STAN a KDU-ČSL.

Miloš Vystrčil (ODS) poukazoval na možnou neplatnost hlasů podporovatelů, které již kandidáti získali. "Volba hlavy státu není volbou poplatníka nějakého spolku," namítl Miroslav Nenutil (ČSSD), podle něhož si adepti budou muset volbu zorganizovat.

Stačí datum narození

Sněmovna z vládní předlohy, kterou ještě dostane k podpisu prezident, odstranila ustanovení, podle něhož by mohli v obecních a evropských volbách hlasovat občané ostatních zemí EU, kteří mají v ČR jen přechodný pobyt. Chovanec s tím souhlasil. Nevyloučil, že toto právo se znovu stane předmětem soudního jednání tak jako po minulých komunálních volbách, případně řízení Evropské komise proti Česku.

Novela má také umožnit voličům žádat o voličský průkaz elektronickou cestou a stranám umožní elektronicky nominovat zástupce do okrskových volebních komisí. Místo rodného čísla na nominačních peticích pro kandidáta na senátora bude stačit datum narození.

Norma také nově upravuje časová pásma pro hlasování v zahraničí, aby všechna byla pokryta. Při volbě prezidenta v roce 2013 vyvstal problém kvůli přechodu na zimní čas v Jižní Americe, kdy zákon nepočítal s tamním časovým posunem.

Výběr článků

Načítám