Hlavní obsah

Libereckou zoologickou zahradu opustí po sedmdesáti letech sloni

Libereckou zoologickou zahradu opustí poslední slon. Samice Bala, která zde žije od roku 2013, by měla ze zahrady odcestovat ve druhé polovině příští roku. Čeká se na definitivní rozhodnutí koordinátora evropského chovu slonů. Po šedesáti šesti letech tak v Liberci nebudou žádní sloni.

Foto: Zoo Liberec

Slonice Bala je posledním slonem v liberecké zoo. Příští rok zahradu opustí.

Článek

Jednou z hlavních příčin, proč poslední slon Liberec opustí, je fakt, že zde po smrti druhé slonice Rání zůstal sám. Slon je stádové zvíře a v zoologických zahradách není akceptovatelné, aby byl chován jako solitér.

„Druhým důvodem je náš pavilon, který byl postaven pro kontaktní chov. A dle dohody zahrad ve skupině EAZA, kam patří i ta naše, nepůjde slony chovat kontaktním způsobem po roce 2030. Sice by tady mohla zůstat až do toho roku, ale s ohledem na její věk by její přesun byl ještě horší,“ vysvětlil Nejedlo. Podle nových pravidel, které reagují na chování slonů, musí být zvláštní výběh pro samice a zvláštní pro samce.

„Je jasné, že slonice Bala odejde definitivně, nyní čekáme na potvrzení koordinátora chovu. Na její odchod se ale intenzivně připravujeme a hledáme místo, kde najde nový domov. Existuje několik možností, ve hře je jedna zoologická zahrada a je i záložní varianta, jiná zahrada. Přesná místa ale ještě říkat nechceme, dokud to nebude stoprocentní,“ uvedl ředitel liberecké Zoologické zahrady David Nejedlo.

Foto: Zoo Liberec

Liberecké slonice v roce 1967

Umístění slonice Baly, která se narodila v roce 1984 v Barmě, následujících čtrnáct let prožila v cirkuse a později byla ve dvou německých zahradách, než se dostala do Liberce, totiž není jednoduché. Jde o komplikovaného jedince, který je jakýmsi sloním autistou. Ostatní sloni s ní nevychází, nechtějí ji přijímat do stáda a strádá. Potřebuje proto zvláštní podmínky a maximálně jednoho sloního parťáka, s nímž ale musí vycházet.

„I proto, že je potřeba připravit různé varianty umístění, se i termín stěhování Baly může posunout. Nicméně důvody pro její odchod jsou dané,“ poznamenal ředitel.

Slonice Rání otevřela všechny typy zámků, vzpomíná ošetřovatel z Liberce

Koktejl

Sloni se v budoucnu mohou vrátit

Ještě zhruba před sedmi lety se hovořilo o rekonstrukci pavilonu slonů, jehož přestavba se plánovala několik let. Z té ale nakonec sešlo, kvůli zpřísňujícím se celosvětovým podmínkám pro chov slonů v zahradách.

Foto: Zoo Liberec

Péče o prvního libereckého slona v roce 1958, samičku Kitty

„Než dělat drahé kompromisy, nějak pavilon opravit, avšak s tím, že za čas nebude opět vyhovovat, raději provedeme velké opravy jinde. Příští rok nás čeká přestavba žirafince, pak levhartince. Raději proto zvolíme nadčasové rekonstrukce a rozšíření zahrady,“ popsal ředitel.

Současně ale zdůraznil, že to nemusí být konec slonů v Liberci nadobro. „Do budoucna existuje možnost vytvořit nový sloninec a využít louku poblíž hlavního vchodu do zahrady. Prostor by byl dostačující pro sloní samce, protože pro jejich chov nejsou tak náročné požadavky jako pro chovné stádo,“ dodal Nejedlo.

Slony chová liberecká zoo od roku 1958, nyní zde žije už jen jediný slon indický. Sloní pavilon postavili v roce 1972 a v současnosti je chovatelsky zastaralý.

Sloni a cvičení s nimi patří mezi největší návštěvnické atrakce zahrady. Liberecká zoo tak přijde o další velké lákadlo, neboť před časem ohlásila i konec chovu bílé formy tygra indického. V současnosti zde dožívá poslední bílá samice Surya Bára.

Výběr článků

Načítám